Bacaklarınız Yağlı mı?

Karın çevresindeki yağ miktarının artması metabolik hastalık riskini arttırırken, kalça ve uyluk bölgesindeki artış, riski düşürüyor.

Karın çevresinde oluşan yağ miktarının hem kadın hem erkek için riskli olduğu, metabolik hastalıklar için risk taşıdığı artık herkesçe biliniyor. Bilim ve Teknik Dergisi, konuyla ilgili bir araştırmaya yer verdi.
Yağlı Bacaklar Neden Yağlı Karın Kadar Kötü Değil?
ABD’li araştırmacılar, 28 gönüllü ile yürüttükleri çalışmalarla, yağlı bacakların neden yağlı bir karın kadar kötü olmadığı sorusuna yanıt aradı.

Habere göre; araştırmacılar, şekerlemeler ve enerji içecekleriyle şişmanlattıkları gönüllülerin de yardımıyla, vücutta yağların çoğalma mekanizmasını keşfettiklerini açıkladılar. Araştırmaya göre, karın çevresindeki yağ miktarının artması metabolik hastalık riskini arttırırken, daha alt kısımlardaki yani kalça ve uyluk bölgesindeki artış riski düşürüyor.

Araştırmacılar, aradaki farkın nedenini ararken hücresel mekanizmaların farklı olduğunu belirlediler. “Karın çevresinde yağ birikmesi çoğunlukla her bir hücrenin boyutlarının büyümesi ile gerçekleşirken, kalça ve bacaklarda yağ birikmesi yağ hücresi sayısının artmasıyla oluyor.” diyen araştırmacılar, farklı mekanizmalar ile farklı etkiler ortaya çıktığını belirtiyorlar.

28 Gönüllü
Araştırmanın 28 gönüllü ile yürütüldüğü, gönüllülerin sekiz hafta boyunca aşırı beslendikleri (dev şekerlemeler, dondurmalı ve yüksek kalorili içecekler, yemek istedikleri neredeyse herşey), ortalamada her birinin karın bölgesinde 2,5 kg, kalça ve bacaklarda 1,5 kg yağ biriktirdiği açıklanıyor.

Birikimin başlamasından hemen önce, vücudun üst kısmında, preadiposit (olgun yağ hücresi haline gelebilme özelliği taşıyan öncül doku) hücrelerinde, proteinleri yağ sentezlemeleri için uyaran RNA mesajlarında bir artış olduğunun gözlendiği belirtiliyor.

On beş erkek ve on üç kadının gönüllü olduğu çalışmada, araştırmacılar öncelikle katılımcıların vücudundaki yağ miktarını ve yağ hücrelerinin boyutlarını ölçmüşler. Araştırma sonuçlarının yetişkinlerde yağ hücresi sayısının sabit kaldığı fikrine meydan okuduğunu söylüyorlar. Bulgularının ayrıca vücudun alt tarafında yağ birikmesinin, üst kısımlar için bir çeşit koruma sağladığı ve diyabet benzeri metabolik hastalıkların önlenmesine yardımcı olduğu fikrini desteklediğini de ekliyorlar.

kaynak: TRT

Bu yazıyla ilgili aranan kelimeler:

BEĞEN - PAYLAŞ