16 Mart 2018 Cuma

author photo

Küresel ısınmanın güç geçtikçe kendini göstermesi, fosil yakıtların çevreye verdiği zararlar göz önüne alındığında insanlar elektrik üretiminde doğal olarak farklı arayışlara yöneliyor.

Özellikle uluslararası imzalanan Kyoto Protokolünün de etkisiyle her ülkenin karbon salınım oranlarını düşürmesi gerekliliğinden yola çıkarak ülkeler yenilebilir enerji sistemlerine yönelmiş durumdalar. Yenilebilir enerji sistemleri doğal kaynaklardan elde edilen enerji türleri ki bunların en başında da güneç enerjisi sistemleri geliyor. Güneş enerjisi sistemlerinin en temel bileşeni ise güneş enerjisi panelleri.  Güneş enerjisi panelleri güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde etmek için kullanılan sistemde güneş ışığını soğurmaya yarayan ünitelere verilen isimdir.

Güneş Enerjisi Panel Türleri ve Özellikleri

Halen piyasada olan güneş enerjisi panelleri ve özellikleri şu şekildedir:

Monokristal Güneş Paneli: Yüzde 24 verimli olarak çalışan ve güneşten elde edilen enerjiden uzun süre faydalanılan ünitelerdir. Maliyetleri diğerlerine göre yüksektir.

Polikristal Güneş Paneli: Güneş panelleri içinde en ucuz olanıdır ve dünya çapında en çok kullanılan panellerin başında gelmektedir. Lakin verimlilik oranları monokristal panellerden daha azdır.

İnce Film Güneş Paneli: İncecik olan panellerdir. Güneş ışığını çok fazla emerler ama verimlilikleri olabildiğince düşüktür.

Saydam Güneş Paneli: Adından da anlaşılacağı üzere şeffaf olan panellerdir.  Yeni bir teknoloji olup, üzerinde çalışmalar devam etmektedir.

Esnek Güneş Paneli: Taşınabilir özellikte, düz olmayan yerlerde kullanılan panellerdir. Kendi içinde çeşitleri vardır ve olabildiğine hafiftirler.

Güneş Enerjisi Sistemlerinin Diğer Bileşenleri Nelerdir?

Güneş enerjisi sistemleri bir bütün ve güneş enerjisi panelleri dışında da sistemde başka üniteler bulunuyor. Bu ünitelerin en başında elbette solar akü olarak da adlandırılan soğurulan güneş ışınlarını depolamaya yarayan aküler geliyor.

Bunun dışında sistemin düzgün bir biçimde kurulabilmesi kablolar, yedek sistemler, invertör, panel taşıyıcı sistemler, BOS yani Balance of Systems isimli bileşenlerden oluşur.

Bu bileşenler doğru kurulmadığı zaman ya da eksik olduğunda sistem çalışmaz, verim alınmaz. Piyasada ağırlıklı olarak bu bileşenler paket halinde farklı özelliklerde satılmaktadır.

Güneş Paneli Alırken Bilinmesi Gerekenler

Güneş enerjisi panelleri son derece bilinçli bir biçimde kullanım yerine göre alınması gereken ünitelerdir. Panellerin fiyatları türlerine göre değişmekle beraber ilk anda düşünülmesi gereken konu asla işin ekonomik boyutu olmamalıdır. Eğer bu alanda kişi yeterli bilgiye sahip olmadığını düşünüyor ise mutlaka bir bilene danışarak alım ve kurulması yolunda adım atmalıdır. Bunun yanı sıra güneş enerjisi panellerinin alındığı kurumların garanti koşulları, teknik servis ve yedek parça durumlari, verebilecekleri destekler, bünyesinde çalışan personelin yetkinliği, ödeme koşulları öğrenilmeli ve bu alanda ciddi bir araştırma yapıldıktan sonra size en doğru, en eksiksiz hizmeti verebilecek olan firma ile çalışılmalıdır. Sonuçta ortada bir kereye mahsus bile olsa ciddi bir yatırım vardır.

*Bu sitede yazı yayınlatmak için tıklayın!
Önizle
Sosyal Sorumluluk

Bu yazımız için 0 yorumlar


EmoticonEmoticon

Next article Next Post
Previous article Previous Post

Reklam

Önizle
 
Önizleme
Bumerang - Yazarkafe