10 Nisan 2018 Salı

author photo

İğne oyası geçmiş yaşamın vazgeçilmez bir ürünü olarak adını duyurmaya devam etmektedir. Hem evlerde kullanımı hem de seri bir şekilde de üretimi olan oyaların el işçilik ürünleri arasında önde yer alması geçmişin yaşamda yerini almasını da sağlamaktadır. Anadolu’nun en büyük miraslarından biri olan kültürel geçmişin aktarımı konusunda da el işçilik ürünleri büyük önem taşımaktadır.

İğne oyası örnekleri kendi içinde farklı alanlarda ve isimlerde adlandırılmaktadır. Kadınların tasarım açısından da günden güne zenginleştirmeye devam ettikleri iğne oyaları modelleri ile geniş bir alan yaratılmaktadır. Her türlü ürün üzerinde de kullanımı ve tasarımı mümkün olan bu el işçilik eserlerinin zaman ile birlikte gelişmeye devam etmesi de unutulmayacağını göstermektedir.

Zamanın En Güzel El İşçilik Eserlerinden İğne Oyası Modelleri

İğne oyası günümüze asırlar öncesinden gelmiştir. Kadınların öncelikle boş zamanların değerlendirmek adına ve görsel anlamda da bir alanı oluşturması adına yapılmaya başlanmıştır. Zaman ile birlikte hem alanını hem de tasarım ve desen sayısını da artırmıştır. Günümüzde de çeşitli alanlarda ve ürünlerde kullanılmaktadır.

Kadınların büyük bir el işçilik ürünü olarak sergiledikleri iğne oyası örnekleri  arasında çeyizlerin gözde ürünleri de yer almaktadır. Genç kızların da çeyizlerinde yer verdikleri oyaların hem yapımı büyük bir emek istemektedir. Hem de piyasa ortamında farklı bir ürün içerisinde değerlendirilmektedir. Değişimin en güzel örneklerinden biri olan iğne oyası örnekleri hala daha geniş bir kitleye seslenmektedir.

İğne Oyası Örnekleri Ve Kadınların Tasarımda Öne Çıkan Ürünleri

İğne oyası yaşamda yerini almaya başladığı andan itibaren kısa süre içinde büyük bir alana hitap etmeye başlamıştır. Anadolu’nun kültürü ve tarihi hakkında da geniş bilgi birikimini üzerinde taşımaktadır. Zaman geçtikçe bu bilgi birikimi var olan tasarımlarda kendini göstermeye başlamıştır. İğne oyası örnekleri zengin bir görsellik içinde aktarılmaktadır.

Eşarpların kenarlarında, havluların üzerlerinde, sıradan bir kimlik alan ürünlerin üzerlerinde, çeyizlerde, takılarda ve çeşitli boyutlarda ki aksesuarlarda da kullanılan iğne oyası örnekleri 16. Yüzyıldan itibaren belirli dönemler içinde her zaman yerini korumayı başarmıştır. El işçilik ürünlerinden ve eserlerinden biri olarak adını duyurması ve kadınların belirli zaman aralığında büyük bir emek sonucu ürettikleri bu ürünlerin fiyat aralığı da değişimin içinde kendini göstermektedir.

El İşçilik Ürünlerinden İğne Oyası Örnekleri Gelişmeye Devam Ediyor

Türkiye’ye özgü modeller ve el işçilik ürünlerinden biri olan iğne oyası, danteller zaman geçtikçe diğer ülkeler de tanınmaya ve ilgi çekmeye devam etmiştir. Günümüzde de birçok ülkenin ilgisini üzerinde toplayan el işçilik ürünleri arasında geçmişin izini taşıyan oyalar ve danteller ön sıralarda yer almaktadır. Gün geçtikçe oluşan yeni tasarımlar içinde geçmiş kimlik korunarak iğne oyası örnekleri çeşitlilik içinde aktarılmaya devam etmektedir.

*Bu sitede yazı yayınlatmak için tıklayın!
Önizle
Sosyal Sorumluluk

Bu yazımız için 0 yorumlar


EmoticonEmoticon

Next article Next Post
Previous article Previous Post

Reklam

Önizle
 
Önizleme
Bumerang - Yazarkafe