30'lu yaşların güzelliği - Yaşam Cafe

30'lu yaşların güzelliği

30'lu yaşların güzelliği

Cildiniz daha da hassaslaşıyor mu? Nem dengesini korumak için önerilerimizi mutlaka okuyun!

30′lu yaşlardan itibaren kadınlar kendilerini zorlu bir hayat maratonunun içinde buluyorlar. 

İş ve ev arasında gidip gelir ken daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyorlar. Yine de cilt henüz gergin, göğüsler ve kalçalar sıkıdır. 

Sadece göz ve dudak kenar larında ilk kırışıklıklar görülmeye başlar. Ve saçlarda bir iki tel beyaza rastlamak olasıdır. Ancak doğru bir stratejiyle bu yaşlar da da biyolojik saati en azından yavaşlatmanın mümkün oldu ğunu söyleyebiliriz.

30′la birlikte artık hücreler eskisinden daha yavaş çalışmaya başlıyorlar. 

Cilt eski tazeliğini yitiriyor. İlk belirtiler ise özellikle göz altlarında ortaya çıkan ve çoğu zaman kırışıklıkların neden olduğu kırışıklıklarla başlıyor. Dokular eski esnekliğini kaybedi yor, ciltteki nem oranı düşüyor ve ciltteki yağ üretimi eskisinden yüzde 30 oranında azalıyor. 

Bu yüzden 30′ların ortasından itibaren cilt, kendini yenilemek için 28 gün yerine 40 güne gereksi nim duyuyor. Bu olumsuzluk kendini önce ciltteki kirliliğin azalmasıyla gösteriyor. Sonuçta artık nem ihtiyacını karşılayamadiği için elastikiye de azalmaya başlıyor. 

İlk mimik kırışıklık ları göz çevresi ve ağız kenarında kendini göstermeye başlıyor. Şimdi uygulanmaya başlanan güzellik planı gündüz UV koru malı bir nemlendiriciyle kırışıklıkları önlemek ve vitaminlerle enerji depolamak olmalı. 

A vitamini hücre yenileyici özelliğiyle öne çıkıyor, C ve E vitaminleri ise serbest radikallerle savaşırken aynı zamanda bağ dokusunu sıkılaştırıyorlar. 

Geceleri ise enzim bileşenli yenileyici bir gece kreminin yanı sıra yeterli uyku öne riliyor. Bu sayede hücrelerin yenileyici mekanizması en yüksek düzeyde olabiliyor. Küçük gülümsemeler, göz kırpmalar ve yü zü buruşturmalar henüz derin kırışıklıklar yaratmıyor. Ancak bu yaşlarda göz bakımı önem kazanıyor. Çünkü düzenli olarak kul lanmaya başlamanın tam sırası. 

Göz etrafındaki hassas cildi tahriş etmemek için kremi gözün çevresine sürün ve işaret ve orta parmaklarınızla hafif masajlar yaparak yayın. Kalan kremi dudağınızın çevresine sürün. İnce kırışıklıklarınıza ekstra bakım için gözlerinizi haftada iki kez 15 dakika boyunca bakım ürünü sürdüğünüz göz pedleriyle dinlendirebilirsiniz.

Doğru bir bakımla yaşlılığın ilk belirtilerini geciktirmek mümkün. 

30′larda üzerinde önemle durulması gereken ilk ko nu da derinlemesine temizlik. Sabahları yüzü sadece soğuk suyla yıkamak yeterli olsa da akşamları yüzdeki makyaj artıkla rını temizlenmesi şart. Sabahları yüzünüzü yıkadığınız soğuk su uykuyu açarken hem de kan dolaşımını harekete geçiriyor.

Solgun ciltler soğuk-sıcak kompresleriyle renk kazanıyor. 

Ak şamları cildinizi temizlerken normal sabunlardan uzak durma nızı tavsiye ediyoruz çünkü normal sabun cildin çok fazla kuru masına yol açıyor. Bileşiminde aynı zamanda bakım yapan avokado, jojoba ve hindistancevizi yağı içeren temizlik ürünle rini tercih edebilirsiniz.
 
Işığı yansıtan pigmentler içeren bir fondöten, cilde kazandır dığı pürüzsüz bir görünümle ince kırışıklıkları bile görünmez yapabiliyor. 30′lu yaşlarını süren kadınların makyaj çantaların­da mutlaka bulundurmaları gereken ürünlerden biri de göz çev resindeki halkalar için kapatıcı. Ve 30′ların sonlarına yaklaşan lar için parıltılı farlar artık “tehlikeli” ürünler kategorisine giri yor. Bu tarz parlak göz kapaklarını düşük gösteriyor. Bu durum da gün içinde mat farları tercih edip, parıltı için geceyi bekleme niz gerekiyor.

✎ Dileklere kavuşmanın etkili yolunu öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

0 Yorumlar