Doğal beslenerek zayıflamanın ipuçları - Yaşam Cafe

Doğal beslenerek zayıflamanın ipuçları

Doğal beslenerek zayıflamanın ipuçları

Herkesin birkaç kilo fazlası vardır ve herkesin aklında da kilo vermeye ve sağlıklı beslenmeye dair sorular. İşte bunlardan en ilginç olan birkaçı:


Kestaneyi çok seviyorum ancak bildiğim kadarıyla kalori bakımından düşük değil. Günde kaç tane yiyebilirim?

Kestane karbonhidrat acısından zengindir. Üç kestane ortalama bir ince dilim ekmeğe eşittir. Günlük diyetinizdeki ekmek yerine tüketebilirsiniz.


Kuşburnu ya da şeftali gibi bazı meyve çayları çok lezzetli oluyor. Bu tip çaylar kalori açısından yüksek midir?

Şeker ilave edilmediği sürece bitki çayları kalori içermez eğer kalorisiz ama lezzetli olmasını istiyorsanız seker yerine tatlandırıcı ekleyebilir, limon sıkabilir, taze nane veya fesleğen ile kendi aromalı çaylarınızı da yaratabilirsiniz.

Egeli olup da Egeli gibi beslenmeyen, kebaba, köfteye, ekmek arası sandviçlerin lezzetine doymayan biriyim. Düşük de olsa şekerim var. Zaman zaman sebze yiyorum; ancak doymuyorum. Sebzeyle nasıl doyabilirim öğrenmek istiyorum. 

Uzun aralıklarla beslenmeniz, sağlıklı besinler seçmenizi ve uygun porsiyonlarda besin tüketmenizi önler. Sağlıklı beslenme karın doyurmak değildir. Vücudun ihtiyacı olan besin öğelerini, vücudunuzun ihtiyacı olan miktarlarda, değişik besinlerden sağlayarak sağlıklı beslenebilirsiniz.

Sebzeyi karın doyurmak için değil, sağlıklı beslenmenin bir parçası olduğu için tüketmeniz gerekir. Kilo vermeniz kan şekeri kontrolünüzün sağlanmasına yardımcı olur. Uzman bir diyetisyenden destek almanızı öneririm.


Kış meyve ve sebzelerinden hangileri antioksidan özelliği taşıyor?

Nar, kış aylarının en iyi meyvesidir bununla birlikte kivi, portakal ve mandalina da C vitamini acısından önemlidir. Nar önemli miktarda da potasyum, lif, C ve A vitamini ve niasin içerir. Ayrıca nar, kış aylarında bağışıklık sistemini de güçlendirdiği için gribe karsı koruyucu olarak tüketilmesi gerekir. Küçük boy bir narın yarısı bir porsiyon eder. 

Portakal, C vitamininin yanı sıra B vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum da içerir, içerdiği vitamin ve antioksidanlar sayesinde de, kanın pıhtılaşmasını, mide ve pankreas kanserini engeller. Mandalina, içerdiği zengin ve doğal C vitaminiyle, bedenimizin hastalıklara karşı direnme gücünü arttırır. Yüksek orandaki potasyum içeriğiyle yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Bir porsiyon meyve karşılığı olarak; iki küçük mandalina tüketilebilir.


İrademi güçlendirmek için ne yapsam?

Beynin yüzde 60'ı yağdan oluşur ve hücre yapısının temel öğesi omega-3'tür. Genel beslenme içinde omega 3 ve omega 6 arasında denge olması önemlidir. Çünkü iki yağ asidi yarış halindedir. Endüstrileşme ve besin sanayinin hazır gıdayı tetiklemesi eskiye göre son 30-40 yılda omega 6 alımını arttırdı. Bu yüzden beyni besleyen yiyecekler konusunda daha dikkatli olunması gerek, özellikle de çocukların beyni için ihtiyacınız olan beş kritik öğe var; 

Glikozunuzu dengeleyin: Beyniniz için gereken yakıt. Temel yağlar: Beyninizin "yağını"yeterli tutmak ıcın. Fosfolipidler: Hafıza molekülleri beyninize güç verir. Amino asitler: Beynin habercileridir ve iletileri sağlar. Akıllı besinler: Zihninizin "ince ayarını"yapan vitamin ve mineraller içerir.


Arkadaşlarım çok fazla su içmenin zararlı olduğunu söylüyor. Gerçekten çok su içmek zararlı mı?

Vücutta normal koşullarda idrar, ter, solunum ve dışkıyla günde yaklaşık 2,5 litre sıvı kaybı olur. Bu nedenle vücuttan atılan sıvıyı yerine koyabilmek için günde 2,5 litre yani 8-10 bardak suya veya su içeren gıdalara ihtiyacımız vardır. Bu nedenle su içmek için susama hissini beklemek yerine su tüketimini alışkanlık haline getirip gün boyu sık sık içmek gerekir. Vücutta sıcaklık arttığında, enfeksiyon olduğunda, diüretik (idrar söktürücü} ilaçlar kullanıldığında sıvı atımı artacağı için sıvı gereksinimi de arlar. Ayrıca vücudun yağ oranı arttıkça su gereksinimi de artar.

Eğer kişinin yukarıdaki miktarda su alımının atımında bir sıkıntı yoksa günlük su tüketiminin maksimum dozu ortalama üç litreyi geçmemelidir. Özellikle böbrek fonksiyonlarında bozukluk olan kişilerin su alımını ve atımını kontrol etmeleri gerekmekir.


Sorunum kalçam ve bacaklarımın şişman olması. Yüklü bir ücret ödeyip zayıflatıcı korselerden aldım. Bu korseyi iki ay boyunca her gün sekizer saat giyinmem gerekiyormuş. Giyindim. Aşırı terleme yapıyor ve sürekli nemli bir ortam oluşturuyor. Rahatsız oldum. Bu tür korselerin gerçekten yararı var mı?

Şişmanlık, vücutta yağ birikiminin artmasıdır. Normalin üzerinde bulunan yağ dokusunun azalması için yapılması gereken, tükettiğiniz enerjiyi azaltmak, harcadığınız enerjiyi arttırmaktır. Vücut enerji harcamasını üç yolla gerçekleştirir:

l- Fiziksel aktivite ile,

2- Vücuda alınan besinlerin kullanılması esnasında, 

3- Dinlenme ve uyku halinde vücudun çalışması esnasında. 

Kullanmış olduğunuz korse, vücut yağ birikimini azaltacak bir şekilde enerji harcamasını sağlamaz. Aşın terleme ile vücuttan atılan sudur. Terlemenin sürekliliği ve vücut hijyenine dikkat edilmemesi mantara yol açabilir. Obezite ciddi bir sağlık sorunu. Kendi kendinize çözüm aramak yerine hekim ve diyetisyene danışmanızı öneririm.


✎ Dileklere kavuşmanın etkili yolunu öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

0 Yorumlar

Reklam **** Tanıtım
Bumerang - Yazarkafe