Pürüzsüz bacaklar nasıl olur?

Bozulan damar yapısı çok kısa süre içerisinde tedavi edilebiliyor.

Örümcek ağı, ağaç dalı ya da kedi tırmığı görünümündeki varisli damarlar, özellikle yaz aylarında kadınların canını sıkıyor. Ciddi bir sağlık sorunu yaratmayan ancak estetik kaygıya yol açan bu problem için artık ilaç tedavisi uygulanıyor.

Örümcek ağıdamarlar,'Skleroterapi' adlı yöntemle yüzde 80 oranında azaltılıyor.

Enjekte ediliyor

Kalp ve Damar Cerrahı Doç. Dr. Cem Alhan, çok ince bir iğneyle damara 'sklerozan madde' denilen özel bir ilaç formunu enjekte ettiklerini belirterek, şu bilgileri verdi: "Bu ilaç bozulan damar yapısını ortadan kaldırıyor, vücut daha sonra ilaçlı damarları emiyor. Bu yöntemi çok küçük kırmızı damarlara ve bacak derisinden kabarık büyük damarlara uygulamak çok uygun değil."

Dokuya kaçabilir

Bazı insanlarda damar yapısının ince olması nedeniyle, uygulama sırasında ilacın damar dışına kaçmasının mümkün olduğuna değinen Dr. Alhan, şöyle konuştu: "İlaç doku içine kaçarsa lekeye yol açar ama bu durum genellikle geçicidir. Uygulama sonrasında; külotsuz, beyaz özel bir çorap üç gün süreyle giyilir. Hasta arada bu çorabı çıkarıp, banyo yaptıktan sonra yeniden giyebilir."

Tekrarlama oranı yüzde 5

Kadınlar en çok tedaviden sonra yeniden damar oluşup oluşmayacağını merak ediyor.
'Skleroterapi' uygulamasında bir milimden ince damarlarda sorun yaşanabileceğini belirten Doç. Dr. Cem Alhan; şunları söyledi: "Tedavi sonrasında örümcek damarlar yeniden oluşabiliyor ama aynı durum; lazer, cerrahi ve radyo frekans uygulamaları sonrasında da söz konusudur. Tekrarlama oranı yüzde 5 ile 10 arasında değişir."

✎ Dileklere kavuşmanın etkili yolunu öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

0 Yorumlar

Reklam **** Tanıtım
Bumerang - Yazarkafe