Makyaj'da renk uyumu nasıl olmalı - Yaşam Cafe

Makyaj'da renk uyumu nasıl olmalı

Makyaj'da renk uyumu nasıl olmalıSiz bayanlar makyaj yaparken renk uyumuna dikkat ediyormusunuz işte size makyaj renk uyumun'da küçük ama etkili sırlar

Makyaj'da da bir sanatta olduğu gibi chiaroscuro olarak adlandırılan ışık ve gölge tekniğinin iki basit kuralını bilmek gerekiyor. Açık renkler ışık verir ve hacim kazandırır, koyu renkler gölge yapar ve hacmi küçültür.Chiaroscuro ışık ve gölge tekniğini yüz makyajı uyguladığımızda, açık renkler, yüzümüzdeki dar alanları geniş göstermek, çökük ve koyu bölümlerini yumuşatmak için; koyu renkler ise, çok geniş bölümleri daraltmak, uzun bölümleri kısa göstermek için kullanılır.

Makyaj'da İki ayrı renk yan yana geldiğinde çarpıcı bir zıtlık ortaya çıkar. Buna kontrast denir. Makyajdaki temel prensip, bu kontrastlardan yararlanarak yüzdeki ufak kusurları düzeltmektir. Örneğin, burnunuza uyguladığınız rengin daha koyusunu burun ucuna ve burun kanatlarına uyguladığınızda burnunuz normalden daha kısa ve ince görünecektir. Ayni yoğunlukta ama ayni olmayan iki rengi yan yana koyarsak, parlak olan renk her zaman daha açık görünür. Ayni koyuluktaki mavi ile sariyi yan yana koyduğumuzda mavinin daha koyu görünmesi gibi.

Siyah ve beyaz, ışık ve tonun en güçlü kontrastını yaratan iki renktir. Siyah, koyu ve tonludur. Saf ve duru bir rengin yanında daha canlı ve parlak görünür. Diğer yandan beyaz, şeffaf ve durudur. Tüm renkler beyazın yanında koyu görünür. Siyah, karıştırıldığı rengi kasvetli yapar ve parlaklığını azaltır; beyaz ise canlandırır.

Kontrast sadece açık ve koyu veya sıcak ve soğuk renklerin bir araya gelmesiyle kesinlikle oluşmaz. O rengi Tamamlayıcı kontrastlar da vardır. Bunlar bir araya gelince birbirlerini takviye eden renklerdir. Birbirleriyle karışınca ise, yok olup gri-kahve bir renk alırlar. Tamamlayıcı kontrastlar, özellikle göz makyajında gölgeyi nötralize etmek ve göz rengini ortaya çıkarmak için sıkça kullanılır. Kahve turuncu, mor pembe göz farı uygulamaları gibi.

Hızlı makyaj yaparken

Teninizde
Cildiniz donuksa kayısı ve bej tonlarında bir makyaj altı sürmenizi tavsiye ediyoruz.
Göz altlarınızda morluklar, yüzünüzde sivilce ve kızarıklıklar varsa kesinlikle bir kapatıcı concealer kullanın. Rengi cildinizden bir ya da iki ton açık olmalı. Kapatıcıyı parmaklarınızla cildinize güzelce yedirin.
Fondöteninizi uygulayın. Fondöten rengini cildinizle ayni tonda veya yarim ton daha açık seçin.
Büyük bir fırça ile pudranızı ve allığınızı sürünüz.

Göz makyajı
Üst göz kapağınızın tamamına göz farını sürünüz. Gözleriniz koyu renk ise ideal far renkleriniz bej ve sedef tonlarıdır. Açık renk gözlerde her renk rahatlıkla kullanılabilir. Gri, siyah ve kahverengi derin bir bakış; mavi ve yeşil tonları ise daha genç bir görünüm size verir.
Gözleriniz büyükse göz içine, küçükse kirpik diplerinden kalem çekiniz. Pamuklu çubuk ile çizgiyi dağıtıp gölgelendirin.
Kirpiklerinizi tarayın ve iki kat rimel sürün.

Dudak makyajı
Dudak kalemi kullanıyorsanız, rujunuza uygun bir renkle dudaklarınızı çevreleyiniz.
Fırça ile rujunuzu sürün. Dudaklarınızın tam ortasına bir parça parlatıcı ekleyiniz.

✎ Dileklere kavuşmanın etkili yolunu öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

0 Yorumlar

Reklam **** Tanıtım
Bumerang - Yazarkafe