Güneş gözlüklerine dikkat - Yaşam Cafe

Güneş gözlüklerine dikkat


Yaz ayları ülkemizde güneşle özdeşleşmiştir. Sağlığımız için sayısız faydası bulunan güneş ışınlarının cildimize verebileceği zararları biliyoruz, peki ya gözlerimize...


Güneşten kaynaklanan ultraviyole (UV) ışınları gözün mercek ve retinasına zarar vererek, çocukların ve erişkinlerin ilerideki yaşamlarında katarakt olmasına ve görmesini etkileyecek başka rahatsızlıklar yaşamasına neden olabilmektedir. Bu nedenle güneşe çıkarken baş ve gözlerin aşırı güneşten korunması çok önemlidir.
Hem çocuklar hem de erişkinler uzun süre güneşte kaldıkları her zaman, mutlaka güneş gözlüğü kullanmalıdırlar. Güneş gözlüğü kullanmaya başlamak için hiçbir yaş çok erken değildir.
Gözleri iyi bir şekilde koruması için güneş gözlüğünün UV ışınlarının en az %99'unu süzmesi gereklidir. İyi bir güneş gözlüğü pahalı olmak zorunda değildir, ancak mutlaka gözlük camlarının UV filtreleme özelliğinin olmasına dikkat edilmelidir.
Bu açıdan, yalnızca şu özelliklere sahip olduğundan emin olduğunuz güneş gözlüklerini tercih edilmelidir.
- Ultraviyole (UV) ışınlarını %99 oranında engelleyen
- 400 nm'ye kadar UV absorbe etme özelliği olan
- Avrupa standardı - EN 1836-1997
- Amerika standardı - ANSI Z80.3 - 1996
- TS EN 1836: Kişisel Göz Koruması standartlarına uygun olan.Gözlük camının renginin koyu olması UV filtreleme kapasitesi ile ilişkili değildir. Güneş gözlükleri, renginin koyu olmasından değil, camlarına özel bir kimyasal madde eklenmesinden dolayı güneş ışınlarından korurlar. Benzer şekilde polarize camlar ve aynalı camların da, uygun şekilde üretilmiş ve etiketlendirilmiş olmadığı sürece, güneş koruyuculuğu yoktur.
Geniş camlı, yüze iyi oturan ve göze yakın yerleşen gözlükler en iyi korumayı sağlar. Yanları siperli gözlükler çevresel ışınlara karşı koruma da sağlar. Çocuklar için en uygun gözlükler, plastik kırılmaz cam ve çerçeveli gözlüklerdir. Numaralı gözlük ya da lens kullananların güneş gözlükleri de numaralı olmalıdır. Kontak lensler UV koruması sağlamaz, dolayısıyla kontak lens kullananlar da güneş gözlüğü takmalıdır.
Güneş gözlüğünün yanında, güneş kremleri ve siperlikli şapkalar gibi diğer koruyucu önlemlerin de alınması gereklidir.
Saat 10.00-15.00 arasındaki süre güneş ışınlarının en tehlikeli olduğu zamandır. Yüksek rakımlı yerler, plajlar, karla kaplı alanlar ve geniş su birikintileri ultraviyole ışınlarına maruz kalma derecesini önemli ölçüde artırır. Güneş gözlükleri gözleri direkt olarak güneşe bakmanın verebileceği ciddi zararlardan korumaz.
Güneş gözlüklerinin fiyatları da geniş bir yelpazeye dağılıyor. Çok ucuza gözlük bulunabileceği gibi mücevher fiyatına gözlükler de satılmakta. Gözlüğün kalitesini fiyatı belirlemiyor, önemli olan camlarının UV filtreli olup olmadığı, bunun için pahalı bir gözlük almak gerekmiyor ama sokak tezgahlarında satılan gözlüklerin hemen hiçbirinde bu özellik bulunmuyor.

✎ Dileklere kavuşmanın etkili yolunu öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

0 Yorumlar

Reklam **** Tanıtım
Bumerang - Yazarkafe