Sevgilinizin kıskançlıkları canınızdan bezdirmesin - Yaşam Cafe

Sevgilinizin kıskançlıkları canınızdan bezdirmesin


Sevgilinizin anlamsız kıskançlıkları yüzünden canınızdan bezdiniz. İlişki terapisti Paula Hall ve Ayala Malach’ın ilginç önerileriyle çıkış yolu bulmanız mümkün. İşte dozu kaçmış kıskançlıklarla baş edebilmek için uzman tavsiyeleri…


Herkes partnerini kıskanmıştır. Âşık olunan kişinin başkasına ilgi göstermesi, şüpheli davranışlar, aldatma… Kıskançlık, hem kıskananın hem de kıskanılanın hayatını zehir edebilir.


Araştırmalara göre, ara sıra yapılan kıskançlık, bir ilişkinin canlı kalmasını sağlayabilir, ancak rahatsız edici ve mantık dışı boyutlara ulaştığında, çok zarar verici olabilir.
Kıskançlığın etkilerini hafifletmek için yapılabilecekler var. İlişki psikoterapisti Paula Hall, kıskançlığın etkilerini azaltmanın sabır ve çaba gerektirdiğini söylüyor.


Tehdide tepki
Herkesin kıskanma nedenleri ve hissettikleri farklı. Psikolog Ayala Malach’a göre kıskançlık, ‘var olan bir aşka, ilişkiye veya onun kalitesine yönelik tehdide bir tepki’. Gıpta ve hasetten farklı olarak hep bir kaybetme korkusu vardır. Kıskanan insan, birçok duyguyu aynı anda yaşar, aklından bin türlü düşünce geçer, bir sürü farklı davranış biçimleri sergiler.


Duygular
Acı, kızgınlık, kin, üzüntü, haset, keder, aşağılanma.


Düşünceler
İçerleme, suçlama, kendini rakiple kıyaslama, imajın sarsılmasından korkma, kendine acıma.


Davranışlar
Kendini bitkin hissetmek, titremek ve terlemek, sürekli soru sormak ve karşındakinden sürekli güvence istemek, saldırgan davranışlar, hatta şiddet.


Dozu kaçarsa
Kıskançlık dozunda olduğu sürece, var olan bir ilişkinin korunmasını bile sağlayabilir. Kişilere, sevgililerinin, eşlerinin çantada keklik olmadığını hatırlatır. Karşındakine emek vermeye, onun kendisini değerli hissetmesi için çaba göstermeye yöneltir. Üstelik duyguları güçlendirir, aşkın ateşlenmesini sağlar ve cinselliği daha ihtiraslı kılar. Ama bir de aşkın dozunda olmadığı durumlar var… Bu tarz kıskançlıklar gerginlik yaratır. Karşıdaki, kıskançlığa mahal vermemek için sürekli temkinli davranmak, tetikte olmak zorunda hisseder.


Neler yapmalı?
İlişki terapisti Paula Hall ve Ayala Malach, kıskançlıkla başa çıkmak için şu önerilerde bulunuyor:
- Onu neden kıskandığınızı düşünün. Gerçekten ilişkinize yönelik bir tehdit söz konusu mu? Sizin tavırlarınız ilişkinizi kötüleşmesine neden mi?
- Kendi kendinizi telkin edin. Kıskançlık belirtileri hissettiğinizde partnerinizin sizi sevdiğini, size bağlı olduğunu ve size saygı duyduğunu hatırlayın. Sevilmeye layık, hoş bir insan olduğunuzu ve ters giden bir şeylerin olmadığını söyleyin kendi kendinize.
- Partnerinizden güvence isteyin. Kıskançlıkla başa çıkmanın iyi bir yolu da partnerinizden güvence istemektir.


Eşiniz size göz açtırmıyorsa…
Olaya farklı bir açıdan yaklaşın. Kıskançlığın aşkın belirtisi olduğunu anımsayın. Hemen savunmaya geçmektense, onu anlamaya çalışın. Kendi davranışlarınızı gözden geçirin. Belirli davranışlarınızın partnerinizin sizi kıskanmasına neden olduğunu biliyorsanız, bu davranışlarınızı değiştirmeye çalışın. Verdiğiniz sözleri tutun, yapamayacağınız sözler vermeyin.
Onun güveninin gelişmesini sağlayın. Ona, onu ne kadar sevdiğinizi söylemek için her fırsatı değerlendirin. Onu neden sevdiğinizi anlatın.
Gelecek hayallerinizi paylaşın. Olmadı, bu konuyu konuşmayı deneyin. Yine sonuç yoksa birlikte psikologa gidin.


Kaynak: e-guzellik.net ✎ Dileklere kavuşmanın etkili yolunu öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

0 Yorumlar