Hamilelikte canlı ve parlak saçlar için - Yaşam Cafe

Hamilelikte canlı ve parlak saçlar için

"Saçımı boyatsam mı? Acaba hamilelikte güç kaybedip dökülür mü?" dediğinizi duyar gibiyiz. Birçok anne adayımızın yaşadığı bu sorunu derinlemesine araştırdık.

Hamilelikte saç dökülmesiyle ilgili kafanızda birçok soru işareti var biliyoruz. Bize yolladığınız e-mail ve mektuplarda yönelttiğiniz soruları da dikkate alarak, Nişantaşı Sculpture Therapy Center'ın dermatoloji uzmanı Dr. Betül Şengör'e hamilelik dönemi ve sonrasında saç sağlığı ve bakımı konusunda sorular sorduk. Doktorumuzun yanıtlarını okuduğunuzda içinizin rahatlayacağına eminiz.

Anne adayları saçlarıyla ilgili en çok ne tür sorunlar yaşıyor?
Hamilelik dönemi saçlar ve tırnaklar için aslında çok olumlu bir dönem. Artan hormonlar sayesinde saçlar daha çabuk uzar. Ayrıca dökülmesi de azalır. Bu sayede saçlar geçici olarak da olsa gürleşir. Ancak hamilelik sona erdikten ortalama 6-12 hafta sonra, tamamen fizyolojik olan bir dökülme dönemi başlar. Ama kafanıza takacak bir durum yok, bu dökülme kalıcı değildir. Ancak bazen hormonal değişikliklere denk düşen dönemde erkek tipi saç dökülmesi başlayabilir. Bu durumda bir dermatoloji uzmanına görünmenizde fayda var.

Hamilelikte canlı ve parlak saçlar için ne yapılabilir?
Hamilelik döneminde saçların daha sağlıklı olduğunu belirtmiştik. Ancak nadir olarak, incelmeler ve cansızlaşma görülebilir. Anne adaylarımızın jinekoloji uzmanlarının önerdiği demir ve vitaminlerin (folik asit dahil) düzenli olarak kullanması çok önemli. Kullandığı şampuan ve saç kremlerinden de vazgeçmesinler.

Saç bakım ürünlerinden, hamileyken kullanılmaması gerekenler var mı?
Saç derisi, vücudun en çok kanlanan derisi. Bu bölgeye, saçların beslenmesi ya da yeniden çıkışının uyarılması amacıyla kullanılan ilaçların, kozmetik ürünlerin kullanılması doğru değil.

Doğum sonrası saç dökülmesine karşı ne yapılmalı?
Herhangi bir tıbbi tedaviye genellikle gerek yok. Ama hamilelerimiz dermatoloji uzmanına görünsün, uygun görülürse tedaviye başlanabilir.

Hamilelik süresince saç dökülmesi görülür mü?
Bu dönemde saç dökülmesi beklenen bir durum değil. Dökülürse doktorunuza danışın.
✎ Dileklere kavuşmanın etkili yolunu öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

0 Yorumlar

Reklam **** Tanıtım
Bumerang - Yazarkafe