Gülüşünüz karakterinizi yansıtıyor mu? - Yaşam Cafe

Gülüşünüz karakterinizi yansıtıyor mu?

Bembeyaz dişlerle etrafa sağlıklı ve dikkat çekici gülücükler yaymak herkesin hayalidir.

Bu hayali gerçekleştirmenin tek yolu da kendinden emin bir gülümsemeden geçiyor. Peki, yüzünüzün en dikkat çekici unsurlarından olan dişleriniz karakterinizi gerçekten yansıtıyor mu? Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, kişiliğinizi kolaylıkla dışarıya yansıtabileceğiniz gülüş tasarımı hakkında merak edilenleri anlattı…

Karakter Analizine Göre Gülüş Tasarımı
Gülüş tasarımında en önemli nokta estetik gülüşü yakalamak ve yapılan değerlendirmeler sonucunda kişiye uygun olan tasarım alternatiflerini sunmaktır. İlk randevu doktorun hastayla konuştuğu ve dış görünüşüyle ilgili beklentilerini dinlediği bir seans niteliğindedir. Hastanın psikolojik durumu ve karakteri belirlenir. Özellikle konuşturulan hastanın diş-çene-yüz ilişkisi değerlendirilir. Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, bu randevuda ağız içi ve yüz fotoğraflarıyla dudağın rahat konumdayken ve gülümseme halindeki fotoğraflarının alındığını, dişlerin renk kaydıyla birlikte tüm diş ve çene röntgeni alınarak analizin sonlandırıldığını belirtti.
Çekici Bir Gülümseme İçin Ön Dişler Uzatılıyor
Bu kategoride ön dişler yan dişlere göre fark edilebilir derecede uzundur. Aslında genç bireylerde durum zaten böyledir ama ön keserler ilk süren dişler olduğundan zamanla yıpranır ve boyları kısalır, bu da yaşlı bir görünüme neden olur. Çekici bir gülümsemeye sahip olabilmeniz için ön dişler diğerlerine oranla daha uzun olmalıdır. Ön dişlerin bu şekilde dizaynı size genç, dinamik ve çekici bir gülümseme kazandıracaktır. Bu kategori genç yaştaki bireyler için uygundur.
Olgun Bir Görünüm İçin Entelektüel Gülüş Tasarımı
Bu modelde dişler yatay düz bir çizgi üzerine sıralanmıştır. Entelektüel gülümseme yüze olgun ve bilgili bir ifade verir ve yüzün alt kısmını daha çok vurgular. Genç yaşlarda dişler ilk sürdüğünde uzunlukları birbirinden farklıdır. Orta yaşlarda ise dişler eşit boydadır. Estetik diş hekimliği sayesinde bu dezavantajı avantaj haline getirebilir ve olgun, entelektüel bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.

Sempatik Görünmek İsteyenlere Sportif Tasarım
Bu model entelektüel ve çekici gülüş tasarımı arasındadır. Orta kesici dişler yan kesicilerden biraz daha uzundur. Bu gülümseme entelektüel gülümseme kadar ciddi, çekici gülüş kadar da genç ve dinamik değildir. Sportif gülümseme tasarımı yüzünüze sıra dışı, içten ve sıcak bir ifade kazandırır.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılıyor? 
Bilgisayarda Estetik Görüntüleme Tekniği: Diş hekimi tarafından öncelikle yüz ve dişlerin çeşitli açılardan dijital fotoğrafları çekilir. Daha sonra bu fotoğraflar özel olarak yazılmış bir program yardımıyla talep edilen görüntü üzerinde çalışarak çeşitli alternatifler sunar. Bu yöntemin diğerlerine göre en büyük avantajı, hastaya birçok alternatif sunmasıdır.
Direkt Komposit Uygulama: Bu yöntemde dişlere doğrudan plastik bir dolgu maddesi uygulanır ve diş üzerinde bir heykeltıraş gibi çalışılarak yeniden yapılanma sağlanır. Bu geri çıkarılabilir madde ile 1 ya da 2 gün geçiren hasta bu süreçte çevresinin fikrini alarak kesin tasarım için kolaylıkla karar verebilir.
Geçici Kaplamalar: Kaplamalar hazırlanırken, gerçek dişlere yakın bir biçimde renklendirilmiş ve normal fonksiyonlarını yerine getirebilecek şekilde üretilen geçici kaplamalar dişlerin üstüne takılır. Yeni dişler son halini almadan önce bir prova niteliğinde olduğu için geçici kaplamaları 3-6 hafta kullanmak önemli bir nokta. Böylece diş hekimi, hastanın ağız yapısına uygun ve rahat hissedeceği şekilde düzenlemeler yaparak yeni dişlere son şeklini kazandırır.
✎ Dileklere kavuşmanın etkili yolunu öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

0 Yorumlar