Meşgalesiz emeklilik sağlığı bozuyor - Yaşam Cafe

Meşgalesiz emeklilik sağlığı bozuyor

Yapılan bir araştırma, emeklilikten sonra iş hayatından elini eteğini tamamen çekmenin sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olduğunu ortaya çıkardı.

Daily Telegraph’ın haberine göre, yeni bir araştırma, çalışma hayatını tamamen geride bırakanların, emekliliğin ardından yarı zamanlı işlerde çalışanlardan daha az sağlıklı olduklarını ortaya koydu.

Araştırmaya göre, emeklilikten sonra bir işle meşgul olanlar çalışmayı tamamen bırakanlardan daha az ciddi hastalıklara yakalanıyor. Daha önceki işleriyle bağlantılı bir yarı zamanlı işle meşgul olanlarınsa, zihni olarak daha iyi durumda olduğu belirtildi.

Araştırmacılar, ABD Milli Yaşlılık Enstitüsünün 51-61 yaş arasındaki 12 bin kişinin sağlık, maliye, istihdam ve emeklilik hikayelerini 6 yıl boyunca inceleyen verilerini değerlendirdiler. Araştırmacılar bu kişilerin tansiyon, şeker, kanser, akciğer ve kalp hastalıkları, inme ve psikiyatrik sorunlarına baktılar.

Ölüm bile gelebilir

Sonuçlar, çalışmaya devam eden emeklilerin bu temel hastalıklardan daha az mustarip olduğunu gösterdi.

Belli başlı akıl sağlığı problemleri açısından da incelenen bu kişilerden, emekliliğin ardından önceki kariyerleriyle bağlantılı bir işle meşgul olanların, iş hayatından tamamen el etek çekmiş oranlara kıyasla akıl sağlıklarının daha iyi olduğu belirlendi. Ancak, akıl sağlığı konusundaki bu olumluluk, emeklilikten sonra önceki kariyerleri dışındaki bir işle meşgul olanlarda görülmedi.

Bunun nedeninin, esas meslekleri dışında bir işte çalışmaya başlayanların, farklı bir işe ve iş çevresine adapte olmanın getirdiği zorluklardan dolayı strese girmeleri olabileceği belirtildi.

Yapılan bu son araştırma, uzun süreli çalışma hayatından sonra emekli olanların emeklilikten kısa bir süre sonra ölebilecekleri yolundaki araştırmayı teyit ediyor. ✎ Dileklere kavuşmanın etkili yolunu öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

0 Yorumlar

Reklam **** Tanıtım
Bumerang - Yazarkafe