Kimler iyotsuz tuz tüketmeli? - Yaşam Cafe

Kimler iyotsuz tuz tüketmeli?

Uzmanlar nodüler guatrı olan hastaların iyotsuz tuz tüketmeleri gerektiğini belirtiyor. 

Tiroid bezi çok çalışanlar veya zehirli guatrı olanlar (hipertiroid) ile tiroid bezi az çalışanlar (hipotiroid) iyotlu tuz yedikleri takdirde hastalıkları şiddetleniyor. Bu nedenle yemeklerimizde kullanılan tuzun iyotlu veya iyotsuz olması bazı kişiler için büyük önem taşıyor.

Estuz, tüketicileri tuz tüketimi konusunda bilinçlendirmeye devam ediyor. Estuz A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Özdemir "Hayatın dengesi olan tuzun bilinçli tüketilmesi firma olarak üstlendiğimiz bir misyon. Tuzu daha bilinçli ve dengeli kullanmalıyız. Hastalar tuz tüketiminde daha da dikkatli olmalılar. Özellikle hipertiroidi hastalarının iyotsuz tuz tüketmeleri gerekiyor. Tiroid hastalığı şüpheniz varsa bunun için bir dahiliye veya endokrinoloji-metabolizma uzmanına başvurun. Doktorunuz size uygun tuzu tespit edecektir." diyor.

Uzmanlar bazı kişilerde aşırı iyot alınmasının zararlı yan etkilere veya hastalıklara neden olduğunu belirtiyor. Bu tür hastalığa sahip kişiler doktor tavsiyesine göre tuz kullanıyor. Nodüler guatrlı bir hastanın aldığı iyot, nodülün fazla çalışmasına neden oluyor. Bu durumda terleme, çarpıntı, zayıflama, sinirlilik, ellerde titreme ile kendini gösteren hipertiroidi dediğimiz karakterize bir hastalık ortaya çıkıyor. Hipertiroidi olanların aşırı iyot alımında hashimato tiroidi oluşuyor. Bu nedenle bu grup hastalar iyotsuz tuz tüketmeliler. Hipotiroidi hastalarında ise iyotlu tuz, tiroid bezinin az çalışmasına neden oluyor. Bu tür hastalığı olanlara da özellikle iyotsuz tuz kullanmaları tavsiye ediliyor.

Ailede bir kişinin iyotsuz tuz tüketmesi zorunlu ise yemeklerin tuzsuz pişirilmesi ve herkesin kendine uygun olan tuzu yerken eklemesi gerekiyor. İyotsuz tuz, süpermarketlerde veya bakkallarda hazır tuzluk tipi ambalajlarda bulunuyor.

✎ Dileklere kavuşmanın etkili yolunu öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

0 Yorumlar