Sağlıklı ve güzel bacaklara kavuşabilirsiniz! - Yaşam Cafe

Sağlıklı ve güzel bacaklara kavuşabilirsiniz!

Bacak ağrıları basit varis hastalığına bağlı ise tedavi sonrası daha sağlıklı ve güzel bacaklara kavuşabilirsiniz!

Duplex Ultrason inceleme ile ağrılarınızın varislere bağlı olup olduğunu tek seansta öğrenin!

Op. Dr. Deniz Durak, “bacak ağrıları, ister atardamar ister toplardamarlara bağlı olsun, tanının tek seansta hızlı bir şekilde koyulmasının mümkün olduğunu” belirtiyor.

Her bacak ağrısı varis kaynaklı olmayabilir!

Bacak ağrıları travmaya bağlı olarak veya travma dışında tıbbi nedenlerle ortaya çıkabilir.
Bacak ağrıları; bacakta bulunan kemikler, eklemler, eklemleri stabilize eden ligamentler, kaslar, tendonlar, kan damarları (atardamar, toplardamar), sinirler, ciltte olan zedelenmelere, inflamasyonlara (romatolojik, enfesiyonlara veya diğer nedenlere) bağlı veya nadiren de olsa tümör kaynaklı olabilir. Ayrıca bel bölgesi rahatsızlıklarında ağrı bacağa yansıyabilir. Bazen bacağa gelen atardamarlarda kronik ve ani gelişen tıkanıklıklar bacak ağrılarına neden olabilir.

Atardamarlara bağlı sorunlar ciddi ağrılara, kapanmayan yaralara, hatta bacak kaybına dahi neden olabiliyor.

Bacakta; kalpten kanı getiren atardamarların daralma ya da tıkanması nedeniyle, genellikle hareketle artan, dinlenmekle azalan, ancak ileri dönemlerdeki daralma ve tıkanmalarda (ani gelişen embolik-pıhtıya bağlı- tıkanmalar da olabilir) veya yara gelişmesi durumunda, ancak ciddi ağrı kesicilerle geçebilen, bacağın yetersiz kanlanması nedeniyle olan ağrılar gelişir.

Eğer toplardamar kaynaklı sorunlar basit varis hastalığına bağlı ise tedavi ile düzelebilir, iç varisle ilgili ise başka problemlerin ortaya çıkması engellenebilir.

Bacakta kullanılan kanı kalbe geri götüren toplardamarlardaki sorunlara bağlı olan ağrılar ise; Derin Ven Trombozu (DVT) ve yüzeyel damarların iltihabı (Tromboflebit) halinde veya bacakta kanın göllenmesi nedeniyle olan ağrılar (basit varis veya iç varise bağlı) şeklindedir.

Ortopedik, Romatolojik, diğer sistemik hastalıklar veya bel ağrılarına bağlı ağrılar için birçok tetkik yapılması gerekebilir, tanının konulması masraflı olduğu gibi zaman alabilir. Buna rağmen, bacakta ister atardamar ister toplardamarlara bağlı olsun damar kaynaklı ağrıların tanısını koyabilmek Duplex Ultrason inceleme ile diğerlerine göre daha kolaydır.

Bacak damarlarına bağlı olan ağrıların ciddi sonuçları olabileceği için bacak ağrılarının damar kaynaklı olup olmadığına karar verebilmek büyük önem taşır.

Muayene sırasında yapılan Duplex Ultrason (damar ultrasonu) inceleme ile tek seansta ağrılarınızın damarlara bağlı olup olmadığına karar verilebilir.

✎ Dileklere kavuşmanın etkili yolunu öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

0 Yorumlar