Gözden kaçırmamanız gereken 7 önemli sinyal! - Yaşam Cafe

Gözden kaçırmamanız gereken 7 önemli sinyal!


Gözlerde kızarıklık 7'den 70'e hemen herkesin zaman zaman yaşadığı bir sorun. Özellikle rüzgarlı kış günlerinde ve ışık yansımasının fazla olduğu karlı ortamlarda gözlerde sulanma ile kızarıklık çok daha sık görülüyor. 


Bu durum konjunktiva (göz kapaklarının iç yüzeyini ve gözlerin beyaz kısmının üzerini kaplayan ince ve şeffaf bir zar) damarlarının genişleyerek verdiği tepki sonucu gelişiyor. Çoğu zaman "geçer" diye önemsemediğimiz göz kızarıklığı genellikle basit göz reaksiyonundan kaynaklansa da, kimi zaman altında daha ciddi nedenler yatabiliyor; örneğin göz içi basıncının artması gibi. Bu yüzden öncelikle altta yatan etkenin belirlenmesi ve hızla tedavi aşamasına geçilmesi gerekiyor, aksi halde kalıcı görme kaybı oluşabiliyor. İşte bu noktada akla hemen şu soru geliyor: Bu sorunda ne zaman alarma geçmek gerekiyor?

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emel Çolakoğlu gözlerde kızarıklık geliştiğinde atlanmaması gereken durumları anlattı, önemli önerilerde bulundu.

Ciddi görme kaybına neden olabiliyor!
Göz kızarıklığı göz beyazının üzerini örten şeffaf tabaka olan konjunktiva damarlarının genişlemesi sonucu oluşuyor. Dr. Emel Çolakoğlu zamanında tedavi edilmeyen enfeksiyonun gözün iç katmanlarına yayılması durumunda ciddi görme kaybı gelişebildiğini, göz içi basıncının yüksek kalmasının görme siniri hasarına yol açtığını belirtiyor. Göz içinde kalan yabancı cisimde enfeksiyon gelişebiliyor ve bunun sonucunda da ameliyat gerektirecek durumlar ortaya çıkıyor. Kalıcı olabilen bu sorunların önüne geçmek için de erken tanı ve tedavi büyük önem taşıyor.

Tedavi altta yatan nedene göre uygulanıyor
Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emel Çolakoğlu, gözlerde kızarıklık tedavisinin altta yatan nedene göre şekillendiğini belirterek bu yöntemler hakkında şu bilgileri veriyor: "Kızarıklığın altında yatan neden mikrobik ise antibiyotikli damlalar, kuru göz ise suni gözyaşı preparatları, alerji ise antialerjik damlalar veriliyor. Göz içi iltihaplanmasında o bölgeye uygulanan ve/veya sistemik kortizon tedavisi yapılıyor. Bu sorunlar tedavi edildiğinde gözdeki kızarıklık da ortadan kayboluyor."

Göz kızarıklığında bu sinyalleri atlamayın!  1. Göze yabancı cisim kaçması nedeniyle oluşmuşsa,
2. Gün içinde artan kızarıklığa batma ve ağrı eşlik ediyorsa,
3. Kızarıklıkla beraber görmede bulanıklık gelişmişse,
4. Kızarıklık travma sonrasında başlamışsa,
5. Kızarıklık sık sık tekrarlıyorsa,
5. Kızarıklıkla beraber eklem ağrısı gelişmişse, ağızda aft çıkmışsa,
6. Kimyasal maddenin göze sıçraması sonucu başlamışsa,
7. Kontakt lens kullanılıyorsa, en kısa zamanda bir göz hekimine başvurmak çok önemli.

Kimyasal maddede saniyeler önemli
Göz kızarıklığına neden olan etken göze kimyasal bir sıvının veya gazın gelmesi ise hızlı hareket etmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emel Çolakoğlu bunun nedenini şöyle açıklıyor: "Çünkü tedavide geç kalındığında hasar gözün delinmesine kadar ilerleyebiliyor.

Dolayısıyla yapılacak olan ilk şey saniyeler içinde gözü ve çevresini bol suyla yıkamak olmalı. Sonrasında kimyasal maddenin paketiyle birlikte en yakın sağlık merkezine başvurulması gerekiyor. Bu tabloda tedavi gözü serum fizyolojik ile bolca yıkadıktan sonra kimyasal maddenin içeriğine ve gözdeki hasara göre düzenleniyor."

Göz tansiyonunda ameliyat gerekebiliyor
Göz kızarıklığının altında yatan bir başka neden de, tedavide geç kalındığında görme kaybına yol açan göz tansiyonu. Bu tabloda göz içi basıncının acil olarak kontrollü bir şekilde düşürülmesi gerektiği uyarısında bulunan Dr. Emel Çolakoğlu bu durumda aynı tablonun diğer gözde de gelişmemesi için her iki göze YAG lazer iridotomi işleminin yapılmasının önemli olduğunun altını çiziyor.

✎ Dileklere kavuşmanın etkili yolunu öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

0 Yorumlar