Obezitenin altından da çocuk istismarı çıktı - Yaşam Cafe

Obezitenin altından da çocuk istismarı çıktı


Çocuklukları süresince fiziksel, duygusal ve cinsel istismara uğramış kişilerin, yetişkin olduklarında daha fazla kilolu olmaya eğilimli oldukları ortaya çıktı.

Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, İsveç'teki Karolinska Enstitüsü tarafından 112 bin kişiyle yapılan önemli araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

"Araştırma sonucunda, çocukluklarında istismara uğramış olan yetişkinlerin obezite olma riskinin istismara uğramamış olanlara göre yüzde 34 daha fazla olduğu bulundu.

Çalışma, çocuklukları süresince fiziksel istismara uğrayanların, yetişkinlikte obezite olma riskinin yüzde 28, duygusal istismara uğrayanların yüzde 36, cinsel istismara uğrayanların yüzde 31 ve genel istismara uğrayanların yüzde 45 arttığını göstermiştir.

Orta derecede istismara uğrayanlarla ciddi istismara uğrayanların obezite olma riski karşılaştırılan çalışmada, ciddi istismara uğrayanların obezite olma riski yüzde 50 iken, orta derecede istismara uğrayanların oranı yüzde 13 olarak bulunmuştur.

Bu bulgular, istismarın da ilerleyen yıllarda obezitenin sebebi olabileceğine dair anlamlı sonuçlar içeriyor. Bununla birlikte, istismara uğrayan herkeste obezite gelişir diye bir kesinlikten bahsedilemez ya da bütün obezlerin istismara uğradığı anlamına gelmez. Açıkça, bu duruma neden olan başka birçok bilinçaltı sebep de vardır.

OLUMSUZ DUYGULAR HİPNOZLA TEMİZLENEBİLİYOR

Hipnoterapi ile yaptığımız zayıflama çalışmalarında aşırı yeme davranışının altında birçok bastırılmış olumsuz duygu ile karşılaşırız. Çocukluktan itibaren, sıkıntı veren olaylarla bilinçaltı düzeyde oluşan olumsuz duyguları temizlemek, obezite ile mücadele hipnoterapisinde çok sık başvurulan bir yöntemdir ki hipnoz ile zayıflama başarısının yüksek olması bundan kaynaklanmaktadır. Bu araştırma, çocuk istismarının bilinçaltı düzeyde oluşturduğu hasarın, obezitenin oluşumunda bizim düşündüğümüzden çok daha fazla olduğuna dikkatimizi çekmemiz açısından önemlidir. Bu açıdan psikoterapi, hipnoterapi gibi tedaviye destek birçok psikolojik yardım sistemi obezite tedavisinde olmazsa olmaz bir destek yöntemi olarak kaşımıza çıkıyor."

✎ Dileklere kavuşmanın etkili yolunu öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

0 Yorumlar