Bir sandalye hayat kurtarabilir: Nefes aldıran 'Heimlich Manevrası' - Yaşam Cafe

Bir sandalye hayat kurtarabilir: Nefes aldıran 'Heimlich Manevrası'

'Bir sandalye hayat kurtarabilir': Nefes aldıran 'Heimlich Manevrası'

Gıda ya da yabancı cisim kaynaklı solunum yolu tıkanıklığı her yıl dünya çapında yüz binlerce kişinin ölümüne sebep olan ve her an, herkesin başına gelebilecek son derece ciddi bir tehlikedir. Bu gibi durumlarda en etkili ilk yardım hareketi ise Heimlich Manevrası’dır. 

Heimlich Manevrası için en gerekli şey yakınlarda boğulan kişiye bu manevrayı uygulayacak birinin bulunması olarak görülse de artık bu manevranın tek başına uygulanabilen bir alternatifinin olduğu da belirtilmiştir. 

7 Nisan Dünya Sağlık Günü’ne özel yapılan bir farkındalık çalışması ile bu manevranın bir sandalye ile tek başına uygulanabileceği açıklanmış ve ‘Bir Sandalye Hayat Kurtarabilir’ mottosuyla kamuoyu ile paylaşılmıştır. 

Normal şartlar altında Heimlich Manevrası; boğulan kişinin arkadan kavranması, önde birleştirilen ellerin yumruk yapılarak göğüs kafesinin altından yukarı doğru kuvvetlice baskı uygulanması ve soluk borusunu tıkayan cisim çıkıncaya kadar bu hareketin tekrarlanması şeklinde gerçekleştirilmektedir.

Ancak boğulmakta olan kişinin yanında o esnada kimsenin olmadığı durumlarda tehlike had safhaya ulaşmakta ve ölüm riski artmaktadır. Bu durumda Heimlich Manevrası’nın bir ilk yardım hareketi olarak birey tarafından uygulanabilmesi hayati önem taşımaktadır. Bunun için de bir sandalye yeterlidir.

‘Bir Sandalye Hayat Kurtarabilir’ çalışmasında manevraya ilişkin adımlar; karın ve göğüs kafesi arasındaki bölge sandalyenin sırt kısmına denk gelecek şekilde eğilmek, vücudu sandalyeye doğru hızlı ve kuvvetlice ittirmek ve soluk borusunu tıkayan cisim çıkıncaya kadar bu hareketi tekrar etmek olarak sıralanabilmekte ve kolayca uygulanabilmektedir.

Türkiye’nin sevilen mobilya markalarından Hamm Design da konuya öncülük ederek  7 Nisan Dünya Sağlık Günü’nde bu konu hakkında daha fazla farkındalık yaratmak ve hayat kurtaracak manevradan herkesi haberdar etmek için, Heimlich adını verdiği özel bir sandalye tasarladı. Yaratıcı fikrin Leo Burnett İstanbul’a ait olduğu projenin duyuru filmi, izleyicileri manevranın nasıl yapıldığını detaylıca anlatan bir videoya yönlendirirken her sandalyenin hayat kurtarabileceği mesajını veriyor. 

✎ Dileklere kavuşmanın etkili yolunu öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

0 Yorumlar