Türk kahvesi tutkunlarının yeni gözdesi: Yağlı kahve - Yaşam Cafe

Türk kahvesi tutkunlarının yeni gözdesi: Yağlı kahve

Türk kahvesi tutkunlarının yeni gözdesi: Yağlı kahve

Onun artık sadece 40 yıl hatırı yok. Kahve tutkunlarının yeni gözdesi yağlı Türk kahvesinin, kilo vermeyi kolaylaştırmaktan iştahı azaltmaya, açken olan baş ağrısına çözüm olmaktan konsantrasyonu arttırmaya kadar onlarca faydası var.

Pandemi döneminde hepimizin derdi olan pandemi kilolarını vermeyi kolaylaştıran bir fincan yağlı Türk kahvesi ile enerji dolu bir gün geçirmek mümkün.

Dünyanın en çok tüketilen içeceklerinin başında geliyor kahve… Yapılan araştırmalara göre dünyada günlük kahve tüketimi son yıllarda yaklaşık 2,5 milyar bardağa ulaşmış durumda. Ülkemiz de kahve tutkusunda dünyadan geride kalmıyor. Öyle ki sadece son 5 yılda Türkiye’nin kahve tüketimi yüzde 15 oranında arttı ve yıllık 80 milyon kiloya ulaştı. Bunun önemli bir kısmını ise bol köpüğü ve mis gibi kokusuyla Türk kahvesi oluşturuyor.

Hatırı 40 yıllık olsa da Türk kahvesine dair en büyük yeniliğin adı ise “yağlı kahve”. Tüm dünyada kahve sevenlerin yeni tutkusuna dönüşen yağlı kahve trendi, artık Türk kahvesi için de geçerli. Yanlış duymadınız; bu Türk kahvesinin içine yağ ekleniyor ve öyle tüketiliyor. Hazırlaması oldukça kolay; elde edilen faydalar ise saymakla bitmiyor. Sadece bir fincanı vücuttaki yağ yakımını kolaylaştırırken, metabolizmayı hızlandırıyor ve böylece gün boyu ihtiyacınız olan enerjiyi size sunuyor. Kahve içindeki sade yağ ve Hindistan cevizi yağı kilo aldıran değil kilo verdiren yağlar. Bu yağlara küçük zincirli yağlar deniyor. Çok hızlıca enerjiye dönüştüğü için kilo sorununuz veya insülin rezistansınız olsa da size kilo kaybetmeniz için destek oluyor. Yemeklerden sonra veya ara öğünlerde içeceğiniz 1 fincan yağlı türk kahvesi, tatlı isteğinizi, kolay acıkmanızı engellemeye yardımcı oluyor. Eliniz abur cubura gitmiyor. Bu tokluk hissi ve kolayca enerji vermesi özelliği sebebiyle, yağlı kahve içmek dünyada kahvedeki en popüler trend. Silikon vadisi CEOlarından ünlü sporculara, celebritylere kadar herkes kahvesine biraz yağ ekliyor. Kahve olarak en iyi seçim olan türk kahvesi şimdi içine eklenmiş  iyi yağlarla bu tendi size getiriryor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Dr. Ayşegül Çoruhlu da, “Ben günde en az 2 kahve içerim ve tercihim Türk kahvesidir. İçine eklediğim organik sade yağ ve hindistan cevizi yağı ise, beynime ve vücuduma hızla enerji veriyor. Böylece gün boyu zinde kalabiliyorum. Hastalarıma zihnen iyi konsantre olabiliyorum. Gün ilerlese de her hastama aynı zihinsel dikkati vererek bakabiliyorum. Her hasta doktorundan bu servisi almayı hak eder çünkü” diyor. Sağlıklı ve kaliteli yağların tok tutma özelliğinden de bahseden Çoruhlu, “Yağlı Türk kahvesi, içindeki yağların biyokimyasal özelliği sebebiyle hücreler ve mitokondrilerimiz için en hızlı enerji kaynağı. Özellikle beynimiz için. Zannedilenin aksine beyin yağı seviyor şekeri değil.  Hücreler bu yağla enerji üretebilince gereksiz iştah azalıyor. Böylece hem keyifle kahvemizi yudumlamış hem hücrelerimi beslemiş oluyoruz.” Diye ekliyor.

Yağlı Türk kahvesinin marifetlerinin bununla da sınırlı olmadığını belirten Çoruhlu, şöyle devam ediyor: “Yağlı Türk kahvesi, içindeki yağlar bağırsakların iç yüzeyini yenileme ve kabızlığı gidermek için de bire bir. Dahası diyetlerde en sık karşılaştığımız sıkıntıların başında gelen baş ağrısı, yorgunluk ve konsantrasyon düşüklüğüne de çözüm oluyor.”

Yağlı Türk kahvesi nasıl hazırlanır?


Evde bu kahveyi hazırlamak oldukça kolay. Bunun için bir fincan Türk kahvesine 1-2 tatlı kaşığı organik hindistan cevizi yağı ve tuzsuz tereyağı ekleyerek, iyice karıştırmanız yeterli. Tadının aynı kaldığını ama etkisinin farklı olacağını göreceksiniz. Şeker kullanmadan kahvenizi tatlandırmak için ise tarçın ekleyebileceğinizi de belirtelim.

✎ Dileklere kavuşmanın etkili yolunu öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

0 Yorumlar