Kore’den ‘yeni biri’ olarak döneceksiniz - Yaşam Cafe

Kore’den ‘yeni biri’ olarak döneceksiniz

Kore’den ‘yeni biri’ olarak döneceksiniz
Güney Kore, ruhen ve bedenen tazelenmeyi sağlayan sunan doğası, kültürü ve uygulamalarıyla Uzakdoğu’nun keşfedilmeyi bekleyen noktaları arasında yer almayı sürdürüyor. 

Güney Kore ziyaretçilerini alışverişten zengin mutfak lezzetlerine kadar birçok alanda eşsiz bir deneyim bekliyor. 

Farklı yönleriyle son yıllarda Uzakdoğu’nun en popüler ülkelerinden biri haline gelen Güney Kore, aynı zamanda ülke insanının sahip olduğu sağlıklı yaşam tarzı ve uzun yaşam süreleriyle de dikkat çekiyor. Özellikle Koreli kadınların hangi yaşta olursa olsun, ciltlerinin parlaklığı, tazeliği ve daima sahip oldukları genç görünümlerinin sırrı herkes tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alıyor.

Kore’yi doğal güzellikleri, mimarisi, tarihi zenginliği, sanatı ve yemek kültürünün yanı sıra sahip olduğu geleneksel ve modern yaşamı gibi farklı birçok yönüyle ele alarak, tanıtımını yapan Kore Turizm Organizasyonu’nun (KTO) İstanbul Ofisi Direktörü Soyoung Park, Kore yaşam tarzının farklı birçok unsurun bir araya gelmesiyle oluştuğunu ifade ediyor: “Kore’de hayat, doğa ile birlikte ve doğal bir yaşam şekliyle insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi yaklaşımıyla yaşanıyor. Bu yaklaşım da hayatın her alanına taşınmaya çalışılıyor.”

Güzelliğin ve uzun yaşamın sırrı bol hareket

Korelilerin uzun yaşam ve genç görünümlerinin kaynağının Kore denince en çok merak edilenler arasında yer aldığını söyleyen Soyoung Park, bunun sırrının da yine benimsedikleri bu yaklaşımda olduğunu söylüyor: “Koreliler için sağlıklı bir yaşam sürmek çok önemli. Bu nedenle de sağlıklarına çok dikkat ediyorlar. Günlük hayatlarında bol bol hareket ediyor, her gün egzersiz yapıyor, doğada vakit geçirmekten hoşlanıyor, bağışıklık sistemlerini güçlendiren beslenme anlayışıyla sağlıklı bir şekilde besleniyor ve en doğal yöntem ve ürünlerle ciltlerini daima taze tutuyorlar. Sosyal hayatlarında ise hem aile ve çevreleriyle birlikte vakit geçirerek hem de kültür ve sanata zaman ayırarak ruhsal anlamda da kendilerini güçlendiriyorlar. Tüm bunlar Kore’de insanların daha uzun ve her anlamda sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlıyor. Korelilerin doğa, tarih, kültür, lezzet, güzellik ve eğlenceyi bir arada sunan bu hayat tarzını yerinde gözlemlemek ve deneyimlemek isteyen tüm ziyaretçileri pandemi sonrasında Kore'de ağırlamayı sabırsızlıkla bekliyoruz.” 

‘Yeni Bir Sen’ için olmazsa olmaz Kore deneyimleri 

Size kendinizi daha iyi hissettirecek, ruhen ve bedenen yenilenmenin anahtarını sunacak olan Kore uzun yaşam ve güzellik sırları şu şekilde sıralanıyor: 

Pırıl pırıl ve özenilesi bir cilt için Kore’nin güzellik sırları 

‘Önce kendini sev’ anlayışını benimseyen Koreli kadınlar güzel ve sağlıklı bir cilt için her şeyden önce bol su tüketiyor, sebze ağırlıklı sağlıklı bir beslenme anlayışını benimsiyor, uyku düzenlerine çok dikkat ediyorlar. Bunun yanında bedenlerini güçlendirecek ve sağlıklı kalmalarını sağlayacak şekilde spor ve egzersiz yapıyorlar. Bunun yanında ciltlerinin bakımında ise doğal yöntemleri ve ürünleri tercih ediyorlar.  Cildin genç kalmasını sağlamak için yüzlerine masaj yapıyor, ciltlerinin elastikiyetini koruyor ve cildin erken yaşlanmasını önlüyorlar. 

Kore ziyaretinizde Koreli kadınların güzellik sırlarını daha yakından öğrenirken, K-Beauty olarak tanımlanan yüksek kalitedeki Kore güzellik ve bakım ürünlerine çok makul fiyatlarla ulaşabileceksiniz. 

Kore’den ‘yeni biri’ olarak döneceksiniz

Sağlık kaynağı Kore lezzetleri

Kore kültürünün ayrılmaz bir parçası olan ve sağlıklı bir beslenmenin de temelini oluşturan mutfağı da yine Kore’de çok farklı ve lezzetli bir deneyim alanı.  

Kore'nin en ünlü yemeklerinden biri; hatta ülkenin milli yemeği olarak da tanımlanan Kimchi lahanadan yapılan bir turşu türü.  İçerdiği sebzeler nedeniyle iyi bir antioksidan da olan Kimchi, yaraları iyileştirmesi için merhem olarak bile kullanılıyor. 

Kore seyahatinizde Bulgogi, Japchae, Bibimbap gibi sağlık kaynağı birçok Kore lezzetinin yanında, Korelilerin uzun ömür sırrı olarak tanımlanan Kimchi’yi her gün bir parça tükettiğinizde kendinizi daha enerjik ve sağlıklı hissedeceksiniz.

Kore’nin muhteşem doğasında huzuru yaşarken, SPA ve Wellness merkezlerinden yeni biri olarak çıkın 

Doğada bolca vakit geçiren ve aynı zamanda ‘wellness’ aktivitelerini hayatlarının bir parçası yapan Koreliler, bunu uzun yaşamın sırlarından biri olarak ifade ediyor. Zaten tatilleri sırasında doğaya veya sağlıklı yaşamdan ilham alan etkinliklere katılmayı programlarına dahil eden seyahat severlerin sayısı da her geçen gün artıyor.  

Kore’nin benzersiz doğasında vakit geçirmek ve hem ruhunuzu hem de bedeninizi doğada dinlendirmek isterseniz bunun için ülkenin kuzey doğusunda yer alan Chuncheon, açık hava etkinlikleri, yeşil tepeleri ve nehirleriyle doğa ile iç içe benzersiz bir deneyim sunuyor. Doğal güzellikleri ve doğa sporlarıyla ilgi çeken noktalardan biri olan ve “Tanrıların Adası” olarak da anılan Jeju’da ise bir yandan yüzüp, doğa yürüyüşlerine çıkarken; bir yandan da müzeleri ziyaret ederek tarihte bir kültür yolculuğuna çıkabilirsiniz. 

Kore seyahatinize Geleneksel Kore Spa’sını dahil ederek ise hem vücut enerjinizi ve hem de ruh gücünüzü artırabilirsiniz. Şifalı sıcak ve soğuk banyoları, iyileştirici özellikleri ile cilde iyi gelir. Sıcak ve soğuk fomentasyon sauna odaları (yeşim, odun kömürü, tuz, oksijen vb.) metabolizmayı iyileştirir ve kan akışını hızlandırır.  Emin olun ki, SPA çıkışında kendinizi tazelenmiş, rahatlamış ve yepyeni biri gibi hissedeceksiniz.

Güney Kore’de en iyi wellness ve SPA merkezleri ise ağırlıklı olarak başkent Seul’de hizmet vermekte. 

Kore’den ‘yeni biri’ olarak döneceksiniz

Modern şehir hayatı ve alışverişin tadını çıkarmadan dönmeyin

Kore’den sosyal hayatın içine karışmadan ve güzel bir alışveriş yapmadan dönmek istemeyenler için ziyaret edilebilmesi gereken yerlerin başında Shinsegae Centum City geliyor. Dünyanın en büyük alışveriş merkezi de olan bu devasa yapıda farklı birçok ünlü markanın mağazalarını ziyaret ederek aklınızdaki ürünleri satın alabilir; vereceğiniz bir yemek molasında ise sağlıklı Kore lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz.

Centum City’nin hemen yanında yer alan ve Busan Uluslararası Film Festivali’ne de ev sahipliği yapan Busan Sinema Merkezi’ne yapacağınız bir ziyaretle ise yıl boyunca etkinliklerin düzenlendiği dış oditoryumda farklı kültür aktivitelerini deneyimleyebilirsiniz. Geceleri aydınlatmalarla benzersiz mimari tasarımının vurgulandığı Busan Sinema Merkezi Kore’de sosyal hayatın doyasıya yaşandığı yerlerden biri.

Güney Kore pandemi sonrasında; Kore’nin farklı kültürünü deneyimlemek, eşsiz doğasında huzur veren atmosferi, modern ve sosyal hayatın doyasıya yaşandığı şehirlerinde alışverişten, kültür ve sanat etkinliklerine kadar bambaşka bir Kore deneyimini yaşamak isteyen herkesi ağırlamayı bekliyor.   

✎ Dileklere kavuşmanın etkili yolunu öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

0 Yorumlar