Hangi mekanda hangi renkler kullanılmalı? - Yaşam Cafe

Hangi mekanda hangi renkler kullanılmalı?

Hangi mekanda hangi renkler kullanılmalı?
Bahar rengarenk neşeli yüzünü göstermeye başladı. Isınmaya başlayan havalarla birlikte doğa kendini yenilerken, evlerimizde de tatlı bir telaş başladı. 

Doğa ile birlikte, evini yenilemek isteyenler içinse en doğru hareket duvarlardan başlamak olacak. Eğer bu yıl yapacağınız bahar temizliği planlarınız arasında boya badana işleri de varsa Bi’Boya’nın hazırladığı hangi mekanda hangi renkler kullanılmalı çalışmasına göz atabilirsiniz.

Renk alternatiflerini farklı zevk ve beğenilere göre geliştiren Bi’Boya, iç cephe boyaları ile yaşam alanlarını yeniliyor. Bi’Boya ürünleri solvent içermediği ve suyla seyreltildiği için hem koku yapmıyor hem de insan ve çevre sağlığına zarar vermiyor. Kolay yoldan evinin atmosferini değiştirmek isteyenler, Bi’Boya’nın doğadan gelen modern renklerini mekanlarının duvarlarıyla buluşturuyor.

Bi’Boya ürün yelpazesinde farklı ihtiyaçlara yönelik pek çok boya bulunuyor. İz bırakmayan, ısı geçirmeyen, leke ve nem tutmayan, ipeksi görünüm veren, uzun ömürlü, hava şartlarından etkilenmeyen, farklı yüzeylerde kullanılabilen, hızlı kuruyan ve kabarma, çatlama yapmayan özelliklerde boya seçenekleri mevcut.

Her biri farklı bir özelliğe sahip olan ve insan psikolojisi üzerinde etkisi olan renkler, kullanıldığı mekanın karakterini yansıtan en önemli unsurlar arasında yer alır. Doğru renkler ile evinizde hem şıklığı yakalayabilir hem de ruh halinizi olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Gelin hangi mekanda hangi renk kullanılmalı daha detaylıca göz atalım.

"Kız çocuklara pembe, erkek çocuklara mavi" klişesi ortadan kalkıyor

Çocuklarımızın ev içinde kendilerine ait, yaratıcılıklarını ve zekâlarını geliştirebilecekleri, kendilerini huzurlu ve güvende hissedecekleri bir odaları olmasını istiyoruz. Bunun için çocuk odası renk ve boya seçiminde dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar var. 

Mavinin ve yeşilin sakinleştirici etkisini, kırmızının aşıladığı heyecan ve adrenalini, sarının verdiği neşeyi, turuncunun enerjisini kim inkar edebilir? Klasikleşen çocuk odası rengi iki tanedir diyenlerdenseniz, devir, "kız çocuklara pembe, erkek çocuklara mavi" klişesini aşma ve cesur olma devri. Üstelik buna, bahar kokan pembe güller, sakız gibi bembeyaz çiçek açan erik ağaçları, ışıldayan sarı güneş, sapsarı papatyalar, zümrüt yeşili çimenler ve mavi mavi gülümseyen gökyüzü de örnek oluyor.

Hangi mekanda hangi renkler kullanılmalı?

Diğer yandan çocuk odası rengi sayesinde, sadece mevsim geldiğinde değil; evden çıkmayı hiç istemediğiniz, gökyüzünün griye büründüğü günlerde bile ilkbaharı yaşayabilirsiniz. Bu da başlı başına bir pozitif enerji kaynağı yaratacaktır.

Çocuk odası rengi seçerken zıt kutupların birbirini çektiği ikililerden ve göze hoş gelen, ruhu okşayan ahenkli kombinasyonlardan yararlanabilirsiniz. Evin diğer kısımlarında ve standart iç mekân tasarımlarında genellikle canlı bir renk kullanılıyorsa, bunun yanında daha gösterişsiz ve sade renkler tercih edilir. Ancak, söz konusu olan çocuk odasıysa hayal gücüne sınır koymamak ön koşuldur. Bebeğinizi veya çocuğunuzu rahatsız etmeyecek ve yormayacak renk birliktelikleri, kesinlikle baharın aynadaki yansıması gibi duracaktır. Hele ki modaya uyup, oyun ve uyku temalı iki bölümden oluşan bir oda tasarladıysanız, bu tarz boya bebek odası renkleri çok işinize yarayacaktır.

Yaşam alanının en özel köşesi: Yatak Odası


Yatak odası gibi dinlenme alanlarında ise genelde dingin bir hava ararız. Yatak odası; güven içinde uyuyacağınız, kendinizle baş başa kalabileceğiniz belki de tek yer. Sizi yormayan ve dinlendirici tonlar ile pastel renkler yatak odanızda güzel bir ambiyans yaratarak kaliteli bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır. Yatak odası için duvar boyası olarak bulut beyazı ile eşyalarınızda şeker pembesini kombinleyerek güne huzurlu bir başlangıç sağlayabilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise yatak odası duvar renkleri arasında kullanımı en yaygın olan mavidir. Duvar boyası seçimin sayesinde, odanıza gökyüzü ve denizin derin maviliğini yansıtabilirsiniz. Mavinin pastel tonları size son derece rahatlatıcı ve güven verici bir ortam sunar. Atlas ve Mine gibi mavinin açık tonları, dingin ve ferah bir yatak odası için muhteşem bir seçimdir.

Evin kalbi salonlar


Evde yaşayan herkes için ortak yaşam alanlarından biri olan salon duvar boyası seçiminde kullanışlı ve asil renkler yoğun ilgi görüyor. Siz de salon duvarlarının rengini değiştirmek istiyor; ancak hangi rengi seçeceğinize bir türlü karar veremiyorsanız, salonda tarzınızı ortaya koyacak aşağıdaki duvar rengi önerilerinden ilham alabilirsiniz.

Mint Yeşili: Nane yeşili olarak da bilinir ve bulunduğu ortama ferah bir hava katar. Bu rengi duvar rengi olarak seçebilir, yaşam alanına adım attığın anda huzuru ve rahatlığı hissedebilirsiniz. 

Gri: Gri rengi yatak odanızın yanı sıra salonunuza da dahil edebilirsiniz. Gri renk ile hem zarif hem de modern bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Sıcak tonlarla mükemmel bir uyum yakalayan gri renk, yalnızca modern dekorasyonda kullanılmıyor. Aynı zamanda İskandinav ve rustik tarzda da rahatlıkla kullanıldığından dolayı diğer renklere göre daha güçlü bir etkiye sahip. 

Mavi: Özellikle kahverengi ve krem gibi nötr renklerle bir bütünlük oluşturan mavi ve tonları salonunuzda kullanabileceğiniz renkler arasında yer alır. Mavi yaşam alanlarındaki huzuru ve ferahlığı simgeler. Doğanın enerjisini salonlara taşımayı kolaylaştırır. Eğer salonunuz az ışık alıyorsa, her renkte olduğu gibi mavinin de koyu tonlarından kaçınmalı ve daha açık tonlarına yönelmelisiniz. Örneğin turkuaz rengi ile odanıza ferahlığı getirebilirsiniz. 

Bej: Salonlarda sıkça tercih edilen bir diğer renk ise bej rengidir. Bulunduğu ortama sıcak bir atmosfer katar. Oldukça popüler olan bu rengi duvar boyası olarak tercih edebilirsiniz. Hareketlilik katmak isterseniz, bej ile uyumlu canlı tonları mobilyalarında kullanabilirsiniz. 

Siyah: Siyah da salonlarda kullanılabilecek renklerden birisidir. Fakat kullanımında dikkatli olmalısınız. Aksi takdirde sıkıcı ve kasvetli bir ortam oluşturabilirsiniz. Bu noktada salonunuzun aldığı ışık miktarının yanı sıra tavan yüksekliği ve salonun genişliği de önemli. Özellikle küçük bir mekana sahipseniz, siyahı belli başlı yerlerde kullanmalısınız. Ayrıca siyahı açık tonlar ile birlikte kullanarak da yoğunluğunu azaltabilirsiniz.

Hangi mekanda hangi renkler kullanılmalı?

Neşeli ve enerjik mutfaklar


Mutfaklar yeteneklerin ve yaratıcılıkların sergilendiği, lezzetli yemeklerin çıktığı mekanlardır. Bu yüzden mutfakta kullanılacak renkleri mutfakta davetkar bir hava katacak renklerden seçebilirsiniz. Beyaz , fildişi, yeşil, mavi , kırmızı, sarı ve gri mutfakta kullanılan popüler renkler arasında yer alıyor.

Sarıyı tercih ederek mutfaktaki enerjini artırabilir, kırmızı ile iştahları daha da kabartabilirsiniz. Ancak tüm mekanı kırmızı yapmaktan kaçınmalı ve nötr renklerle dengeyi yakalamaya çalışmalısınız. 

Yeşil bir diğer renk seçeneğimiz. Yeşili mutfağında toprak tonları ve beyaz ile rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Mavinin birçok tonu mutfakta kullanılır. Dilerseniz beyaz ile kombine ederek kendinizi bir sahil kasabasında hissedebilir, isterseniz de çelik renginde detaylar ile birleştirerek modern bir his uyandırabilirsiniz. 

Grinin güçlü bir renk olduğundan bahsetmiştik. Hemen hemen her tarza uyum sağlayan gri, neredeyse her mekanda da kullanılabiliyor. Gri rengi aynı şekilde mutfağınızda kullanacağınız diğer canlı renkler ile kombin edebilirsiniz. 

Hangi mekanda hangi renkler kullanılmalı?

Banyolarda kullanılması gereken renkler


Banyolar çoğunlukla diğer odalara göre küçük olan mekanlardır. Bu yüzden çok fazla koyu renk yerine açık renkleri tercih ederek, banyonuzu olduğundan daha geniş gösterebilir ve ferah bir ortam oluşturabilirsiniz.

Bu alan için beyaz olmazsa olmaz renklerdendir. Mavi ve yosun yeşili de ayrıca banyonun atmosferini en iyi yansıtacak renkler arasında yer alır. Fakat biraz daha farklı renkler kullanmak isterseniz Sis gibi yumuşak bir rengi, Kiraz Çiçeğini ya da Nil Yeşili gibi açık bir yeşil rengi de banyonuzda kullanabilir ve alanınızı kişiselleştirebilirsiniz.

✎ Dileklere kavuşmanın etkili yolunu öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

0 Yorumlar