2023’ün popüler seyahat trendleri: Benzersiz tatiller - Yaşam Cafe

2023’ün popüler seyahat trendleri: Benzersiz tatiller

2023’ün popüler seyahat trendleri: Benzersiz tatiller
Hayalinizi gerçekleştirmeye hazır olun: 2023 yılında Wishlist seyahatleri popülerleşecek

2023 yılına gireli henüz birkaç gün olmuşken seyahatseverler de bu senenin popüler olacak seyahat trendlerini merak etmeye başladı. Türkiye’nin Lider Seyahat Sitesi ENUYGUN.COM, bu sene ilgi görecek seyahat trendlerini açıkladı.

Pandemiyle başlayan öze dönüş ve kendini gerçekleştirme yolculuğunda her birey yaşamın değerinin ve sevdiklerinin iyice farkına vardığı için seyahat tercihleri ve tatil konseptleri de farklılaşmaya başladı. Türkiye’nin Seyahat Sitesi ENUYGUN.COM henüz yeni yıla girmişken sizler için bu yılın popülerleşecek seyahat trendlerini araştırdı. İşte bu yılın yükselecek seyahat trendleri. 

2023’ün popüler seyahat trendleri: Benzersiz tatiller

Telefon yok, internet yok: Çevrim dışı seyahatler

Çoğunluğumuz yoğun çalıştığımız için telefonlarımızı elimizden düşürmüyoruz ve maillerimize cevap veriyor, zaman zaman işimizle ilgili kişilerle konuşuyoruz. Bu süreç genel olarak yıllık izinlerimizde çıktığımız tatillerimizde de devam ediyor. 2023’ün yükselen ilk seyahat trendi çevrim dışı seyahat anlayışı ise tatile çıkan kişilere işlerinden bir süre uzaklaşma ve telefonlarından, maillerinden uzak şekilde dinlenme fırsatı sunuyor. Bu trendde tatile çıkacaklar internet bağlantısının olmadığı bir kamp alanına ya da glamping tesisine giderek bol bol dinlenebilmenin tadını çıkarıyor. 

2023’ün popüler seyahat trendleri: Benzersiz tatiller

Dede, babaanne, anneanne tatile dahil: Çok kuşaklı seyahatler

Pandemiyle birlikte özellikle büyüklerimizden ayrı kalmamız gereken dönemlerde çekirdek ailemiz başta olmak üzere sevdiklerimizin değerini daha çok anladık. Yılın yükselen seyahat trendi çok kuşaklı seyahatler de tam da akrabalarının değerini fark eden kişilere göre. Bu seyahat trendinde anneanneler, dedeler, anneler, babalar ve torunlar birlikte tatile çıkacak. Böylece çok kuşaklı seyahate çıkmış herkes sevdikleriyle geçmiş anıları yad edecek ve onlarla vakit geçirmenin tadını çıkaracak. 

2023’ün popüler seyahat trendleri: Benzersiz tatiller
Bir dilek tut: Wishlist seyahatleri

Türkçeye dilek listesi veya istek listesi olarak çevrilebilecek “wishlist” kelimesi, kişilerin hayatları boyunca yapmayı diledikleri, gerçekleştirmek istedikleri şeyleri simgeliyor. Bu yılın yükselen trendlerinden Wishlist seyahatleri, örneğin dilek listesinde Paris’e gitmek olan birinin tüm imkanlarını seferber ederek Paris’e doğru yola çıkmasını içeriyor. Söz konusu trendin yükselmesinde pandeminin etkisi de oldukça büyük. Çünkü insanlar pandemiyle birlikte evde vakit geçirdikleri dönemlerde hayallerinin ne kadar önemli olduğunu keşfetti ve artık Wishlist’lerindeki maddeleri gerçekleştirmek için daha istekliler. 

2023’ün popüler seyahat trendleri: Benzersiz tatiller

İşten kopamayanlar, tatile doyamayanlara özel trend: Bleisure

İngilizce’de iş anlamına gelen business ve serbest zaman anlamına gelen leisure bir araya gelirse ne olur? Tabii ki de 2023’ün popülerleşecek seyahat trendlerinden Bleisure olur. Bu kavram, iş için seyahat edilen destinasyonda boş zamanlarda iyi vakit geçirmeyi ve mümkünse seyahati birkaç gün uzatmayı içeriyor. İş için gidilen seyahatlerin keyifli tatillere dönüştürüldüğü Bleisure, 2023 yılının en popüler seyahat trendlerinden biri olacak. 

2023’ün popüler seyahat trendleri: Benzersiz tatiller

Ruh ve bedenin sağlığı için: Şifa dolu tatiller

Geçmişte tatil denince akla lüks bir otelde bol bol dinlenmek gelirdi. Şimdi ise tatil süresince daha sağlıklı alışkanlıklar edinip detoksla vücudu ve bedeni arındırmak yükselecek trendler arasında yer alıyor. Bu yıl itibarıyla şifa dolu tatil trendi kapsamında yoga kamplarına, şifa inzivalarına ve detoks otellerine talep artacak. 

2023’ün popüler seyahat trendleri: Benzersiz tatiller

Yeniden başlamak için geçmişe dönmek: Nostaljik seyahatler

Bazen geçmişi özlüyorsanız emin olun ki yalnız değilsiniz. Çoğu kişi geçmişi özlüyor ve geçmişine doğru bir yolculuğa çıkmak istiyor. 2023’ün yükselen trendlerinden nostaljik seyahatler de eskiyi özleyenlerin favorisi olacak. Bu trende göre örneğin geçmişinde Bodrum’da yazlıkta kalmaya alışkın kişiler bu yıl Bodrum’daki bir oteli tercih ederek çocukluklarına dönecek. Siz de geçmişinizi özlüyorsanız geçmişte tatil yaptığınız yere bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz. 

2023’ün popüler seyahat trendleri: Benzersiz tatiller

Patili dostundan ayrılmak istemeyenler için: Evcil hayvanla seyahat

Evcil hayvanı olan kişiler için her patili dost, evin ayrılmaz bir bireyidir. Bu nedenle patili dostu olan kişiler tatil planı yaparken onlardan ayrı kalmak istemezler. Tam da bu nedenle evcil hayvan kabul eden oteller günden güne artış gösteriyor. Bu konseptte hizmet veren oteller 2023 seyahatleri için şimdiden oldukça fazla talep görüyor.

✎ Dileklere kavuşmanın etkili yolunu öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

0 Yorumlar