Tatil sonrası sendromuna karşı öneriler - Yaşam Cafe

Tatil sonrası sendromuna karşı öneriler

Tatil sonrası sendromuna karşı öneriler
Tatil sonrası neden kendimi bu kadar yorgun hissediyorum diye düşüyorsanız dikkat! LifeClub Uzman Klinik Psikoloğu Cansu Karaman “Tatil Sonrası Sendromu”nu anlattı.

Kurban Bayramı ile birleşerek uzayan tatil bitti. Pazartesi günlük rutinimize döndük. Ama bazılarımız hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını, rutin hayata dönmenin zorluğunu yoğun hissediyor olabilir. Neden böyle hissediyorum diye düşünenler için söyleyelim; yaşadığınız, tatil sonrası sendromu olabilir! Tatilin sona erdiği zaman ortaya çıkan sendrom kişide; enerji düzeyinin düşmesi, zihinsel ve fiziksel yorgunluk, can sıkıntısı, motivasyon eksikliği, düşük konsantrasyon ve tatil hatıralarını düşünme isteği belirtilerin görülmesine yol açıyor.

Pek Çok Nedeni Var

Tatilcilerin genelde tatilden yorgun döndüğünün ve günlük hayata adaptasyonda zorluklar çektiğinin altını çizen LifeClub Uzman Klinik Psikoloğu Cansu Karaman, “Tatil sonrası sendromunun sebepleri arasında tatilin sona ermesiyle birlikte yaşanan rutine dönme zorluğu, iş stresi, tatildeki keyifli ve rahat atmosferin sona ermesi gibi faktörler bulunabilir. Aynı zamanda, tatilden dönen kişinin tatildeki keyifli deneyimlerin geride kaldığını ve günlük hayata dönmenin zor olduğunu düşünmesiyle de ilişkilidir.

Tatilin özgür ve rahatlatıcı atmosferinden sonra şehre dönmek kendinizi mutsuz hissetmenize ve hayatın amacını sorgulamanıza, sorumluluklarınızdan uzaklaşmanıza ve sürekli tatil fotoğraflarına bakıp üzülmenize neden olabilir” dedi.

Tatile Farklı Anlamlar Yüklemeyin

Tatil sonrası sendromunun çoğunlukla tatile yüklenen anlam ve beklenti ile ilişkili olduğuna değinen Cansu Karaman, “Bütün yıl boyunca gideceğiniz tatile odaklanmak, çok dinlenmek ve çok eğlenmek gibi güçlü ifadeler tatil sonlandığında kişide boşluk hissi yaratabilir.

Tatilin günlük hayattaki koşuşturmalara biraz mola vermek, bedenen ve psikolojik olarak iyi hissetme ve motivasyonu yükseltmek için bir araç olduğu düşüncesine sahip olmak daha sağlıklı olacaktır” dedi.

Bazı Kişiler Zor Atlatıyor

Karaman, günlük rutin hayatında ve ilişkilerinde mutsuz olanların bu sendromu daha zor atlattığına dikkat çekti: “İşinden memnun olmayan, çalışma arkadaşlarıyla anlaşmazlıklar yaşayan ve özel hayatında bir takım sorunlar yaşayan kişiler, tatil fırsatı ile yaşadıkları problemleri kısa süreli unutabilirler. Ancak tatil sonrasında bu problemlerle yeniden yüzleşiyor olmak kişilerin bu dönemi daha zor atlatmasına neden olabiliyor.”

Bu Önerileri Uygulamaya Çalışın

Tatil sonrası sendromuyla başa çıkmak için çeşitli stratejiler kullanılabileceğine de değinen Cansu Karaman, sözlerini şöyle tamamladı: “Bunlar arasında tatil sonrası plan yapmak, yeni hedefler belirlemek, sağlıklı yaşam alışkanlıklarına dönmek, sosyal etkileşimleri artırmak, spor ve egzersizi hayatınıza katmak ve yeni bir hobi edinmek sayılabilir.

Tatil sonrası sendromu genellikle geçici bir durum olup zamanla kendiliğinden düzelebilir. Ancak, belirtiler uzun süre devam ediyorsa veya kişinin günlük yaşamını ciddi şekilde etkiliyorsa, bir uzmana danışmak da yarar var.”

✎ Dileklere kavuşmanın etkili yolunu öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

0 Yorumlar