Farklı dekorasyon severlerin tercihi Eklektik Dekorasyon! Nedir, nasıl oluşturulur? - Yaşam Cafe

Farklı dekorasyon severlerin tercihi Eklektik Dekorasyon! Nedir, nasıl oluşturulur?

Farklı dekorasyon severlerin tercihi Eklektik Dekorasyon! Nedir, Nasıl Oluşturulur?
Eklektik dekorasyon farklı dekorasyon stillerinin bir arada kullanılarak, uyumlu bir bütün oluşturulmasıdır. Klasik mobilya ile modern mobilyaların bir arada kullanılması buna bir örnek olabilir. Aslında, bir dekorasyon tarzına bağlı kalmak istemeyenlerin tercih ettiği eklektik dekorasyon, doğadan da ilham alıyor diyebiliriz

Eklektik Dekorasyon Nedir?

Eklektik dekorasyon farklı dekorasyon stillerinin bir arada kullanılarak, uyumlu bir bütün oluşturulmasıdır. Klasik mobilya ile modern mobilyaların bir arada kullanılması buna bir örnek olabilir. Aslında, bir dekorasyon tarzına bağlı kalmak istemeyenlerin tercih ettiği eklektik dekorasyon, doğadan da ilham alıyor diyebiliriz. Doğada da birçok farklı renk, farklı türde bitki mükemmel bir uyumu temsil ediyor. Aynı ağaç dalında bile, farklı yeşil renginin farklı tonlarına sahip birçok yaprak görebilirsiniz. Ancak ağacın geneline baktığınızda her bir yaprak mükemmel bir uyumu temsil edecektir. Birbirleri arasında eşsiz bir kontrast oluşturarak göze çok daha hoşa gelecek seyir zevki oluşturmaktadır. Eklektik dekorasyon da farklı tarzda dekorasyon ögelerinin bir arada kullanılarak, mükemmel bir uyumu yakalamayı çalışmaktır.

Eklektik kelimesi Türk Dil Kurumu sözlüğünde, seçmeci olarak tanımlanmaktadır. Bu kelimeden anlaşılacağı üzere, birbirleri ile uyumlu dekorasyon ögelerinin bir arada seçme olarak kullanılması anlamı ortaya çıkmaktadır.

Eklektik dekorasyon kullanıcısına seçme imkanı sunduğu için, görmeye alışık olduğumuz ve artık sıkılmaya başladığımız tarz dekorasyon konseptinin dışına çıkmamıza izin vermektedir. Aslında özgür bir dekorasyon oluşturmak için, eklektik dekorasyon akımı tercih edilebilir. Çünkü kuralların olmadığı, beğendiğiniz ve birbirleri ile uyumlu olabileceğini düşündüğünüz farklı tarzlara ait mobilya ve dekorasyon ögelerini bir arada kullanmaktan zevk alabilirsiniz. Böylece kendi özgün dekorasyonunuzu kendiniz oluşturma imkânı da sağlayabilirsiniz. 

Farklı dekorasyon severlerin tercihi Eklektik Dekorasyon! Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Eklektik Dekorasyon Nasıl Oluşturulur?

Eklektik dekorasyon akımına sahip bir yaşam alanı oluşturmak istiyorsanız, farklı tarzdaki beğendiğiniz dekorasyon ögelerini kullanmanız gerekmektedir. Yaşam alanlarınızda oluşturacağınız bu dekorasyon akımını evinizin her odasına uygulamanız doğrultusunda, bütün bir konsept elde ederek başarılı bir uygulama yapmış olacaksınız. Bu sebeple yaşam alanlarındaki bütünlük oldukça önemli olacaktır.

Öncelikle birbirinden tarz olarak farklı ancak renkleri ile uyumlu mobilya modellerini seçerek işe başlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, salonlarınızda tercih edeceğiniz modern koltuk takımınız ile uyumlu, klasik orta sehpa ve zigon sehpa modellerini bir arada kullanabilirsiniz. Shaggy tarzı renkli halılar ve perdeleri de tercih ederken, renkli rattan pufları yaşantınıza dahil edebilirsiniz. Eklektik dekorasyon tarzında özgür olduğunuzu unutmamalı ve birbirinden farklı tarza sahip birçok mobilyayı bir arada kullanabileceğinizi unutmamalısınız.

Eklektik dekorasyon oluşturmak için bu etmenlere de dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

Nötr renkler: Arka plan renklerini oluşturan, duvar ve zemin renklerinizin nötr renklerden oluşması doğru bir seçim olacaktır. Nötr renkler; Beyaz, gri, taba, haki ve fildişi gibi renk tonlarından oluşmaktadır.

Eşyaların beklenmedik tarzda kullanımı: Yaşam alanlarınızda farklı tarzda mobilyaları bir arada kullanırken, aynı zamanda dikkat çekici bir konsept oluşturmak için de, mobilyaların alışılmış kullanılması yararınıza olacaktır. Örneğin komodinlerin yatak başlarında olması yerine, salonunuzda yer alan, kanepenizin yanında yer vererek ve bu komodinlerin üzerinde de abajurlar yerleştirerek, salon aydınlatmanıza loş bir konsept katmak olabilir. Ya da yemek masası ile görmeye alışık olduğumuz sandalyeleri arasına sehpa konumlandırarak, berjer niyetine kullanmak ta bu örnek içerisinde yer verilebilir.

Sanat: Seçeceğiniz mobilyalarda sanat kokusu olmasına özen vermeniz, dekorasyonunuzdaki özgünlüğü ve değeri arttıracaktır. Klasik mobilya modelleri arasından, ahşap oyma motifli olan modelleri seçmeniz doğru bir seçim olabilir. Ya da salonlarınızda tercih edeceğiniz ünlü bir sanatçının tablosu da buna örnek olarak verilmektedir.

Dokuların kullanılması: Klasik bir koltuk takımı tercih ederek, ahşap oyma motifleri ile doğru dokuyu yaşam alanınızda kullanırken, modern ve renkli bir halı tercih ederken, bu tarz dokulu ve motifli renkli bir halı tercih etmeniz, aslında birbirleri arasındaki uyumu yakalamanızı sağlayacaktır.

El yapımı ürünler: Dekorasyonunuzda el yapımı ürünlere yer verebilirsiniz. El örmesi makromeler olacağı gibi, el örmesi bir koltuk battaniyesi de tercih edebilirsiniz. Ya da el işçiliği ile oluşturulmuş ahşap oyma motifli mobilyalara da dekorasyonunuzda yer verebilirsiniz.

Zıt Renkler: Dekorasyonunuzda dikkat çekiciliği arttırmak ve zıtlıkta uyum bulmak adına, zıt renkleri tercih edebilirsiniz. Birbirleri ile zıt renkler; Kırmızı- Yeşil, Turuncu-Mavi, Sarı-mor gibi renk ve tonlarıdır.

Farklı dekorasyon severlerin tercihi Eklektik Dekorasyon! Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Salonlarda Eklektik Dekorasyon Oluşturma

Salonlar misafirlerinizi ağırladığınız ve en fazla vakit geçirdiğiniz odanız olduğundan özel bir başlıkta salonlarınıza eklektik dekorasyonu nasıl uygulayacağınıza değinmek istedik. Öncelikle salonunuzda kullanabileceğiniz mobilyaları liste halinde belirtmek gerekmektedir. Koltuk takımı, televizyon ünitesi, kitaplık, avize, abajur, perde, halı, sehpalar, tablo, duvar saati, aksesuarlar, iç mekân bitkileri salonun büyüklüğüne göre yemek odası takımı, salon dekorasyonunda olmazsa olmaz ögelerin başında gelmektedir.

Bu ögeleri seçerken, zevkinize uygun işlevselliği ile sizi memnun eden mobilyaları bir arada kullanabilirsiniz. Klasik bir koltuk takımı ile, modern tasarıma sahip zigon ve orta sehpa modelini tercih ederken, renkli perde ve tül tercih edebilirsiniz. Halınızı daha soft bir renk seçmek isterken, rengarenk bir halı da seçebilirsiniz. Avizenizi kristal klasik avize modellerinden seçerken, ayaklarınızı uzatmak isteyeceğiniz renkli pufları koltuklarınız ile kullanabilirsiniz.

Yatak Odasında Eklektik Dekorasyon Oluşturma

Yatak odanızda da eklektik dekorasyon oluşturmak için, yatak odasında tercih edilecek mobilya ve dekorasyon ögelerine değinmek doğru olacaktır. Karyola, komodin, gardırop, şifonyer, perde, halı, puf, boy aynası, avize, abajur başlıca olarak sayılabilir. Bu mobilyaları ve dekorasyon ögelerini seçerken, zıt renk olması, motifli olması, farklı tarzlarda tercih edilmesi ile başlayabilirsiniz.

Örneğin modern başlıklı karyolanın iki yanına klasik komodin modelleri tercih ederken, kırmızı veya turuncu renk tonlarına sahip halı ya da perde modelleri seçebilirsiniz. Gardırobunuzu aynalı seçmeniz alan derinliği ve renklerin odada ahenk yakalaması açısından olumlu olacaktır. Yatak odanızda modern karyolanız üzerinde tercih edeceğiniz el örmesi battaniye ve renkli nevresim eklektik tarzınıza hareket katacaktır.

Farklı dekorasyon severlerin tercihi Eklektik Dekorasyon! Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Evinizin Bütününde Eklektik Dekorasyonu Uygulayın

Evinizin tüm köşesine eklektik dekorasyonu uyguladığınızdan emin olun. Yerde kullandığınız halı, duvarlarınızın boya rengi, duvarlarınızdaki tablolarınız, ayakkabılığınızdan tutun da mutfakta dekorasyonunuza kadar tüm detaylar. Salon ve yatak odaları evlerimizde en fazla vakit geçirdiğimiz ortamların başında gelmektedir. Ancak salon ve yatak odalarımızda bu tarzı uygulayıp, evimizin antresinde ve mutfağında dahil olmak üzere, eklektik dekorasyonu uygulamanız gerektiğini unutmamalısınız. Mükemmel dekorasyon bütünlükten geçmektedir.

Yaşam alanlarınızda uygulayacağınız yeni bir dekorasyon akımı araştırıyorsanız, diğer dekorasyon akımlarını da keşfetmelisiniz. Dekorasyon akımları nelerdir? Ve hangi dekorasyon akımları bulunmaktadır gibi bir araştırmanız bulunuyorsa, Klasik ve Lüks Mobilya markası Asortie’nin uzman mimarlarına başvurabilirsiniz.

✎ Dileklere kavuşmanın etkili yolunu öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

0 Yorumlar