'Kurban etini yağsız pişirin, tatlıyı sınırlayın' - Yaşam Cafe

'Kurban etini yağsız pişirin, tatlıyı sınırlayın'

'Kurban etini yağsız pişirin, tatlıyı sınırlayın'

Kurban Bayramı’nda sağlıklı beslenme için tavsiyelerde bulunan Diyetisyen Hatice Kübra Ekti, kurban etini, içine ekstra yağ eklemeden, etin kendi suyuyla kavurma, haşlama veya ızgara yöntemleriyle pişirmeyi önerdi. Ekti, kolesterol ve kalp rahatsızlığı olanların ise sakatat tüketmemelerinin daha iyi olacağını söyledi.

Yaklaşan Kurban Bayramı, insanların aklında yeni sorular oluşmasına neden oldu. Özellikle kesilen kurbanlar nedeniyle artan kırmızı et tüketimi, bayramların vazgeçilmezi olan şeker ve tatlılar, akraba ziyaretleri gibi olgular, bu bayramda da nasıl davranılması gerektiğini düşündürdü.

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden Diyetisyen Hatice Kübra Ekti, Kurban Bayramı’nda nasıl sağlıklı beslenilebileceği konusunda tavsiyelerde bulundu. Artan kırmızı et tüketimi için ekstra yağ koymadan pişirme yöntemlerini öneren Ekti, tatlı tüketiminde ise sütlü ve meyveli tatlılara yönelinmesinin daha sağlıklı olacağını söyledi.

‘Diyet’ten çok ‘dengeli beslenme’ önerisi

“İnsanlar ‘Bayramda diyet olmaz’ diye düşünebilir. Bu düşüncenin haklılık payı da var. Bizler de zaten danışanlarımıza bayramlarda diyetten çok dengeli beslenmeyi öneriyoruz” diyen Ekti, “Kurban Bayramı’nın ayırt edici yönü olan kırmızı et, iyi kalite hayvansal protein, demir, çinko, fosfor, magnezyum minerali, A ve B vitamini içerir. Sağlık için faydalı olsa da doymuş yağ ve kolesterol içeriği yüksektir. Bu sebeple tüketilen et miktarı kalp damar ve mide sağlığı için önemlidir. Dolayısıyla et tüketiminiz günde en fazla 3-4 köfte kadar, yani 4 yemek kaşığı kavurma, 120 gram et şeklinde olmalıdır” şeklinde konuştu.

“Kurban eti bekletilerek tüketilmeli”

Kurban etinin kolay sindirilmesi için bekletilerek tüketilmesini öneren Ekti, “Yeni kesilmiş kurban etinde sertlik hem pişirmede hem de sindirimde zorluk yaratır. Özellikle mide rahatsızlığı yaşayanlar, eti 24 saat beklettikten sonra tüketmelidir. Eti pişirime yöntemi olarak, içerisine ekstra yağ eklemeden, kısık ateşte haşlama, ızgara, fırın gibi sağlıklı yöntemler tercih edilebilir. Kurban Bayramı’nın vazgeçilmezi olan kavurma için de aynı yöntem uygulanabilir. Ancak eti sebzelerle birlikte pişirmeli veya yanında salatayla birlikte tüketmeliyiz. Sebzelerdeki C vitamini demir emilimini de artıracaktır. Sakatat tüketimi yüksek kolesterol içerdiğinden kolesterol ve kalp hastalarının tüketmemeleri daha iyi olacaktır” dedi.

Kurban eti nasıl saklanmalı?

Ekti, kurban etinin nasıl saklanması gerektiği konusunda ise şu tavsiyelerde bulundu: “Kurban eti, büyük parçalar yerine kıyma, kuşbaşı gibi küçük parçalara ayırıp, tek pişirimlik miktarlar halinde, buzdolabı poşetine koyarak buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Tüketilmeyecek olan etler -4 veya +4 derecede 1 hafta kadar, derin dondurucuda ise -18 derecede 3-5 ay sağlıkla saklanabilir. Pişirmek için buzluktan çıkarılan et, oda şartlarında değil, yine buzdolabının alt raflarına indirilerek çözdürülmelidir. Çözdürülen et ise direkt pişirilip tüketilmeli, tekrar dondurucuya konmamalıdır. Çünkü bu durumda zararlı bakterilerin üremesine davetiye çıkarmış oluruz.”

Tatlıya “yasak” değil “sınırlama”

Bayramların vazgeçilmezleri olan tatlılara da değinen Ekti, “Bayram tatlısız olmaz. Dolayısıyla bayramlarda tatlıya yasak değil sınır koymalıyız. Şerbetli, ağır, un kökenli tatlılar yerine sütlü ve meyveli, hafif tatlılar tercih edilebilir. Öte yandan Bayram günlerinde hayvansal protein ve şekerli gıda tüketimi arttığı için su tüketimi daha da önemli hale gelir. Ayrıca su tüketimi vücuttan ödemin uzaklaştırılmasını sağlar. Bu nedenle özellikle bayram dönemlerinde günlük 2 ila 2,5 litre su içmeye özen gösterilmelidir” ifadelerini kullandı.

Hareketli yaşama devam

Hareketli yaşama özellikle de bayram dönemlerinde dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Ekti, “Günde 30-40 dakikalık tempolu yürüyüşler hem enerji harcanması katkı sağlar hem de sindirime yardımcı olur. Bu uygulamaya bayram sürecinde de özen göstermek yararımıza olacaktır. Örneğin bayram ziyaretlerine yürüyerek gitmeyi deneyebilir veya yemek sonrası yürüyüşler yapabilirsiniz” diyerek sözlerini noktaladı.

✎ Dileklere kavuşmanın etkili yolunu öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

0 Yorumlar