Cilt bakımında 7 yanlış ve doğruları - Yaşam Cafe

Cilt bakımında 7 yanlış ve doğruları

Dermatologlar, cilt bakımı için yaptığınız en kötü hataları açıklıyor ve sıkça yapılan bu güzellik yanlışlarını düzeltmeniz için çözüm yöntemleri sunuyorlar.

YANLIŞ 1
Siz sigara içmiyorsunuz ama içen arkadaşlarınızla vakit geçiriyorsunuz.

ZARARI: Bir başkasının sigarasından çıkmasına rağmen, sigara dumanı cildinizi mahveder. Sigara dumanındaki kimyasallar (karbon monoksit, katran, nikotin vb.) direkt gözeneklerinize işler. Bu toksinler vücudunuzun hücreleriyle temas ettiğinde ise, cildinize yumuşaklık veren ve direnç kazandıran yapıyı bozup, erken yaşlanmayı tetikler. Ayrıca cildin kendi kendini yenileme özelliğine de zarar verir.

Yönteminizi değiştirin: Sigarasız ortamlarda kalmaya çalışın ama kendinizi bir duman bulutunun ortasında bulursanız da, içenlerden mümkün olduğu kadar uzak durun ve iyi havalandırılan yerlere doğru yönelin (teraslı ya da dışarıda oturulabilen bar ya da restoranlar) Eve dönünce de duşa girip saçınıza ve cildinize bulaşmış artıkları çıkartın. Hemen ardından da C ve E vitaminleri içeren antioksidan özellikli bir nemlendirici kullanın.

YANLIŞ 2
Tatile çıkmadan önce birkaç kez solaryuma giriyorsunuz.

ZARARI: Hoş bir bronzluk için ilk temelleri atıyor olabilirsiniz ama cildinize verdiğiniz hasar plajda yaşayabileceğiniz herhangi bir hasara eşit, hatta daha da fazladır. En yeni modellerin yaydığı UVA radyasyonu güneşin yaydığından 15 kat daha fazla. Bu aslında sizi yakmaz ama derinizden derinlere işleyerek dokulara ve hücrelere öyle bir zarar verir ki bu da cilt kanseri riskini arttırır. Bir araştırma sonucu, düzenli bir şekilde solaryuma girmenin, melanoma (cilt kanserinin en ölümcül türlerinden biri) yakalanma riskini yüzde 55 arttırdığını belirlenmiş. 20-29 yaş arası kadınlarda melanom olasılığı, yapay güneşlenme kullanmayanlara göre yüzde 158 daha fazla bulunmuş.

Yönteminizi değiştirin: Yanmak için solaryuma girmekten başka bir sürü seçeneğiniz var. Mesela yeni bronzlaştırıcılar. Yüz ve göğüs için, aloe ve E vitamini katkılı Clarins Intense Bronze Self Tanning Tint ve vücut için de cilde hızla işleyen ve giliserin ile yumuşatan Avon Skin-So-Soft Glow Daily Body Moisturizer'ı deneyebilirsiniz.

YANLIŞ 3
Cildinize her gün, hatta bazen günde iki kez peeling işlemi yapıyorsunuz.

ZARARI: Evet, ölü hücrelerin atılmasını sağladığı için yararlı olabilir. Ancak fazlası, kesinlikle yarar sağlamak yerine zarar verir. Pek çok kadın baştan aşağıya keselenir, gün içinde kimyasal bir dökücü olan alfa hisroksi asitlarini (AHA) içeren losyonlar kullanır ve gece de retinoid gibi dökücüleri içeren kremler sürer. Tüm bunlar, tek bir günde üç ayrı soyma işlemi demektir.  Bu da cilde zarar verir. Çünkü bu işlemler, cildin doğal koruyucu lipid yağ bariyerini ortadan kaldırır ve cildin doğal yapısını bozar.

Yönteminizi değiştirin: Kendinize günde en fazla iki metodu kullanacak şekilde sınır koyun. Aynı günde hem peeling etkisi gösteren bir krem hem de retinoidleri kullanmayın ve kullandıklarınızın da içeriklerini mutlaka inceleyin. Yüzünüz için aşırı ovalanma gerektirmeden ölü hücrelerin atılmasını sağlayan ve AHA içeren bir temizleyici kullanın. Ardından ölü hücreleri dökücü içeriğe sahip bir gündüz veya gece kremi kullanın (ama her ikisini değil). Haftada bir olarak da sakinleştirici jojoba özleri içeren bir temizleyici ile cildinizi rahatlatın.

YANLIŞ 4
Bacaklarınızı tıraş ederken tıraş kremi yerine sabun veya vücut şampuanı kullanıyorsunuz.

ZARARI: Tıraş jelleri ya da kremleri, jilete üstünden kayabileceği pürüzsüz bir yüzey sağlayarak cildin kızarmasını ve minik kesikler oluşmasını engeller. Pek çok sabunun etiketinde 'nemlendiricilidir' yazmasına rağmen, sabunlar cildi tıraş esnasında koruyamazlar bu yüzden tıraş sonrasında bacaklarınız pul pul gözükebilir.

Yönteminizi değiştirin: Mutlaka kadınlara özel bir tıraş kremi kullanın ama sakın bir erkek tıraş kremi kullanmayın. Kadın tıraş kremleri cildi dinlendiren ve nemlendiren; cildi pullanma ve yara bereye karşı koruyan bitkisel özler içerir. Eğer acil bir durumda kalırsanız tıraş kremi yerine saç kremi kullanabilirsiniz. O bile bacağı eski klasik sabununuzdan daha iyi koruyacak ve cildinizin nem dengesini bozmayacaktır.

YANLIŞ 5
Çenenizdeki o kocaman sivilceyi fark ettiğiniz an kendinizi tutamıyor ve sıkıyorsunuz.

ZARARI: Dermatologlar hep bundan bahseder; sivilceleri patlatmak uzun vadede daha büyük sıkıntılara ve izlere yol açar. Sivilcenizi sıktığınızda, gözeneği tıkayan her ne ise dışarı çıkar ama büyük kısım içeride, cildin altında kalır. Ama nedense her seferinde yine de sivilcenizi sıkmak, çirkin bir soruna güzel bir çözüm gibi gelir.

Yönteminizi değiştirin: Bunu yine de yapacaksanız, en azından doğru yöntemle yapın. Öncelikle sivilce ve siyah noktalar için özel tasarlanmış metal çubuklardan birini alın. Aleti ve sivilceyi alkol ile silin. Ardından çıkıntıyı yumuşatmak için ılık bir kompres uygulayın (ıslak bir bez gibi). En sonunda çıkarıcı aletin deliği ile sivilceyi aynı hizaya getirin ve tam aşağıya doğru itin. Bu yöntemi sadece ucu görünen sivilceler ve siyah noktalarda kullanın. Derin kistlerde kullanmanız onları daha kötü hale getirecektir. Ama her zaman daha iyisi; bir dermatologa gidin ve o büyük sivilceyi uzmanın ellerine bırakın, bu sayede birkaç saat içinde kaybolabilirler. Bir başka sivilceyle savaş yöntemi de yeni bir cihaz. Zeno adındaki bu cihaz pille çalışıyor ve ısı terapisi ile sivilcedeki bakteri faaliyetini bitirip, beyaz uçlu sivilceye dönemsini engelliyor.

YANLIŞ 6
Hamile olduğunuzu bildiğiniz halde cilt bakımı rutininizi değiştirmiyorsunuz.

ZARARI: Montclair, New Jersey'de dermatoloji uzmanı ve Shape dergisi uzman kurulu üyesi Jeanine Downie'nin ciddi bir uyarısı var: 'Hamile olmayanlar için zararsız olan pek çok cilt bakım malzemesi fetüse zarar verebilir.' Bilinen ve sürekli kullanılan anti-aging ve akne bileşenleri, kırışıklıklara karşı kullanılan retinol ve aknelere karşı uygulanan benzoil gibi maddeler hamile kadınlar için güvenli bulunmuyor.

Yönteminizi değiştirin: Hamile kalmaya karar verdikten sonra, ürünlerinizin içeriklerini okumaya başlayın. Hamilelik esnasında kullanımları güvenli olan meyve özlü ya da laktik (süt özlü) ürünleri tercih edin. Doğal cilt soyucu özlere sahip Clean&Clear Morning Burst Sunshine Control yüz temizleyicileri iyi bir çözüm olabilir. Aniden beliren cilt sorunları için düşük yoğunlukta salisilik asit içeren  ürünler kullanın. Bunun için Dermalogica Overnight Cleaning Gel'i ya da içinde söğüt kabuğu gibi doğal bileşenler bulunduran Skyn Iceland Anti-Blemish Gel With Willow Bark gibi ürünleri de deneyebilirsiniz.

YANLIŞ 7
Makyaj fırçalarınızı nadiren temizliyorsunuz. Bir tek siz kullanıyorsanız neden uğraşacaksınız?

ZARARI: Fırçalar zamanla tam bir bakteri yuvası olabilir. Fırçayı temizlemezseniz, bakteri birikimi direkt cildinize geri döner. Bütün o bakteriler hastalıklara yol açabilecek şekilde gözeneklere yerleşebilir. Bunu yanı sıra kirli fırçalar makyaj malzemelerini kolaylıkla alamaz ve fırça, kılları birbirlerinin üstüne yığıldığından makyajınızda lekelere yol açar.

Yönteminizi değiştirin: Kiri ve bakteriyi atmak için, fırçaları temizleyici bir şampuanla haftada bir kez yıkayın. Makyaj fırçalarını yıkama zamanı olmayanlar için daha pratik çözümler de mevcut. Örneğin Clinique markasının bu probleme kökten çözüm getirmek için, anti mikrobik teknoloji kullanarak geliştirdiği fırçalar.
✎ Dileklere kavuşmanın etkili yolunu öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

0 Yorumlar