Home office düzeni, çalışma odalarına ilgiyi artırdı - Yaşam Cafe

Home office düzeni, çalışma odalarına ilgiyi artırdı

Home office düzen, çalışma odalarına ilgiyi artırdı
Pandemiyle birlikte geçilen evden çalışma düzeni birçok şirkette kalıcı hale geldi. 

Bu nedenle yeni ev arayışına girenler, artık çalışma odası olarak kullanmak üzere bir oda daha isterken bazı çalışanlar da evlerindeki bir odayı çalışma odasına dönüştürmeye başladı. Büyük evi olanların ise kuaför, sinema, masaj odası gibi farklı istekleri bulunuyor.

Pandemiyle önemi arttı

Çalışma odalarının pandemiyle birlikte öneminin arttığını belirten Billionaire Furniture ve Luxury Stone’un Kurucusu İç Mimar Merve Aycan, “Birçok insan, pandemiyle birlikte evden çalışma deneyimini yaşadı. Getirdiği kolaylıklar ve düşen maliyetler nedeniyle birçok şirket ise bu düzeni kalıcı hale getirdi. Pandeminin ilk zamanlarında bu durumun geçici olacağı düşüncesiyle çalışma ortamları çok önemsenmedi. Kimi yemek masasında çalıştı, kimi küçük bir sehpaya bilgisayarını kurdu. Fakat bu durum birçok sorunu da beraberinde getirdi. Özellikle de iki çalışanın bulunduğu evlerde daha çok zorluk yaşanıyor” dedi.

Sağlık için riskli 

Çalışma ortamının verim ve sağlık açısından da çok önemli olduğunu aktaran Aycan, “Çalışma masasının boyundan, sandalyenin kalitesine her şey çok önemli. Kişiye uygun olmayan mobilyalar nedeniyle bel, sırt ve boyun ağrıları başta olmak üzere birçok rahatsızlık yaşanabiliyor. Ayrıca sıkıcı duvar renkleri, kullanışsız mobilyalar, kabloların yarattığı dağınıklık kişilerde verimi düşürüyor. Bu nedenle çalışma ortamı çok önemli. Ayrıca uzmanlar da ev iş dengesini sağlamak için ayrı bir odanın ya da ortamın önemini vurguluyor” diye konuştu.

‘Çalışmaya uygun ortam yaratıyoruz’

Çalışacak alanı bulunmayan evlerde yaşayanların yeni bir oda ya da ortam istediğini söyleyen Aycan, “Son bir yıldır bu yönde birçok talep alıyoruz. Kimi evinin bir odasını çalışma odasına çeviriyor kimi ise yeni aldığı evde bir odayı çalışma odası olarak kurguluyor. Biz de bu talepleri yerine getiriyoruz. Ayrı oda kuramayanlar için ise mevcut odanın bir bölümünü çalışma alanına çeviriyoruz. Bu bile büyük bir değişim yaratıyor. Halıdan duvardaki tablolara kadar her şeyi yerleştirip çalışmaya uygun bir ortam oluşturmuş oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Kuaför odası isteyen de var

Çalışma odalarının yanı sıra büyük evi olanların farklı isteklerle de geldiğini kaydeden Merve Aycan şunları söyledi: “Pandemi sürecinde insanlar evleriyle daha fazla ilgilenmeye başladılar. Yaptırmak istedikleri ancak hep erteledikleri, zaman bulamadıkları ev projelerine zaman ayırabildiler. Genel olarak evin tamamı renovasyon yapıldı. Mutfaklar, banyolar, yatak odaları, çocuk odaları, salonlar yapıldı. Çocuk oyun odaları, sinema odaları talepler arasındaydı. Bazı yurtdışı projelerimizde kadın müşterilerimizin en çok makyaj ve kuaför salonu talepleri oldu. Bu süreçte şıklığın yanı sıra rahatlık ve netlik de ön plana çıktı.”

✎ Dileklere kavuşmanın etkili yolunu öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

0 Yorumlar